Kada nakon dugog i napornog radnog dana izađete na zrak, vjerovatno osjetite kako se vaš um i tijelo opuštaju.
Dr. Kristen Willeumier, neuronaučnica i autorica knjige "Biohack Your Brain", stavlja naglasak na važnost boravka u prirodi.
Kristen ističe da pored toga što je ona prostor za kretanje, priroda dobra za zdravlje srca, pomaže u proizvodnji vitamina D, olakšava disanje, služi kao predah od tehnologije te istovremeno liječi dušu i tijelo.
Prirodu zapravo možemo doživjeti kao svojevrsno terapijsko liječenje i blagodat za upravljanje zdravljem, kao i opuštanje umornog uma.
Boravkom u prirodi lako ćete umanjiti stres ali i poboljšati imunitet. Dokazano je da je šetnja u prirodi blagotvorna za mozak, poboljšava pamćenje i pomaže da ostanete fokusirani.
Brojne studije potvrdile su da čak i pogled na prirodno okruženje ima mnoštvo pozitivnih efekata.
Pa tako, osobe koje imaju pogled na drveće kroz prozor kuće ili ureda, imaju više strpljenja prema obavezama ili djeci. Djeca koja u školi imaju priliku izaći na odmor u blizini drveća, dokazano su produktivnija i postižu bolje rezultate. Pacijenti koji u bolnicama imaju pogled na prirodu, brže se oporavljaju i osjećaju zdravije.
Iako nije nužno samostalan lijek, dr. Willeumier ističe da bi vrijeme na otvorenom trebalo biti dio svačijeg režima zdravlja mozga.
I sama šetnja parkom učiniti će vašu svakodnevnicu ljepšom, a onda kada imate mogućnost zaputite se i na neku lokaciju u prirodi koja će vam oduzeti dah.