"Kosa nam je puno slabija kad je mokra nego kad je suha, što može uzrokovati cijeli niz različitih problema. Mokra ili vlažna kosa savršeno je leglo za razvoj bakterija i gljivica", navode.
Iako možda nećete odmah vidjeti posljedice, to može postati problem ako uvijek iznova odlazite spavati s vlažnom kosom. Dermatitis ili perut uzrokovani takozvanom gljivicom malassezia - dva su stanja koja mogu nastati ako spavate s mokrom ili vlažnom kosom.
U najgorem slučaju, to može izazvati prekomjerno ispadanje kose, crvene mrlje koje svrbe na tjemenu, pa čak i gubitak kose. Stručnjaci su također skrenuli pažnju na lišajeve na tjemenu uzrokovane gljivicama i folikulitisom, bakterijskom infekcijom zbog koje se oko folikula dlake mogu pojaviti akne ispunjene gnojem.
"Spavanje s mokrom kosom također može uzrokovati probleme s kožom, poput akni, na licu i leđima. Kada spavate s mokrom kosom, vaš jastuk također može upiti puno prirodnih ulja vaše kose kako se suši. Kao rezultat toga, vaša kosa može izgledati bez sjaja i osjećati se dehidrirano. Kada je naša kosa dehidrirana, izložena je još većem riziku od pucanja", objasnili su.
Ako i dalje želite spavati s mokrom kosom unatoč ovim rizicima, postoji nekoliko trikova kojima možete pokušati ograničiti štetu.
To uključuje ostavljanje regeneratora u kosi preko noći kako bi je održao vlažnom i istovremeno spriječio bilo kakvu štetu uzrokovanu sušenjem ili prirodnim gubitkom masnoće. Stručnjaci predlažu i upotrebu svilene jastučnice koja može pomoći u smanjenju trenja koje potiče lomljenje kose.
"Kao opće pravilo, dermatolozi savjetuju da mijenjate jastučnicu barem jednom sedmično, ali ako idete u krevet s mokrom kosom, razmislite o tome da to činite svaku večer", kažu.
Kada jastuci postanu vlažni od mokre kose, mogu postati idealno okruženje za razmnožavanje bakterija, što može imati negativne učinke na kožu i uzrokovati akne. Za one s dužom kosom, najbolje je da je u potpunosti osuše prije spavanja.