Dijelite emocije
8

Kako spriječiti anskioznost nakon samoizolacije

I. P.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Povratak užurbanom načinu života, nakon pandemije i izolacije, mnogima može goditi te im i pospješiti život, dok istovremeno osobama sklonim psihičkim problemima ponovno popunjavanje kalendara može biti naročito tjeskobno.

Stručnjaci pojašnjavaju kako se izboriti s potencijalnim problemima pri napuštanju samoizolacije.

Postepeni, laganiji povratak svakodnevnici

Za početak organizirajte druženja s vama bliskim osobama, odnosno s onima kojima vjerujete i pred kojima možete ‘biti vi’. Postepeno, preporučuju stručnjaci, proširite krug ljudi te se suočite s osobama, ali i situacijama koje vas čine tjeskobnim. Na taj način omogućit će vam se lakše prevazilaženje neugodnih situacija. Ipak, ukoliko još uvijek niste spremni za face-to-face suočavanje, svakodnevno komunicirajte telefonom ili putem video poziva. Možda vas to ponuka na grupne razgovore ili čak i na ljubavni sastanak, piše Healthline.com

U glavi zamislite i prejudicirajte neugodne situacije

Prije samog izlaženja vani i susreta s osobama, u glavi napravite plan kako biste voljeli da susret izgleda. Npr. ukoliko planirate susret s nepoznatim osobama, osolobodite se neugodnih misli. Nemojte razmišljati na način da im se nećete svidjeti. Objasnite sebi da ste u sličnoj situaciji, te da će vam prethodna izolacija potencijalno biti zajednička tematika.

Strah je dopušten – dopustite ga samom sebi

Može vam se činiti da druge osobe nemaju problem ‘povratka u svakodnevnicu’, no svaka osoba je individua za sebe, te se svako na svoj način bori s problemima. Podijelite svoje strahove s vama bliskim osobama. Možda se na taj način poistovjetite i sa tuđim problemima.

Medicinski savjetnici, uz navedeno, preporučuju da se posvetite vježbama disanja, da, koliko ste u mogućnosti, postanete otvoreniji kada je u pitanju dijeljenje emocija, te da, u krajnoj liniji, bez sprege potražite profesionalnu pomoć.