Vrijedni savjeti
20

Koji je najbolji način nošenja s anksioznošću?

Piše: N. C.
(Foto: Shutterstock)
(Foto: Shutterstock)
Jeste li zabrinuti, nemirni ili imate problema s koncentracijom većinu vremena? To bi mogla biti anksioznost.

Ovaj uobičajeni poremećaj mentalnog zdravlja može se liječiti pravilnom kombinacijom lijekova, savjetovanja i brige o sebi, ali prvo morate razumjeti što je to i kako utječe na vaš život.

Ako imate anksioznost, definitivno niste sami, iako se vjerovatno osjećate prilično izolovano. Ovo uobičajeno stanje, koje može uzrokovati sve, od napada panike do nametljivih misli do potpunog izbjegavanja svakodnevnih aktivnosti, može se uspješno liječiti. Evo šta trebate znati o anksioznosti i traženju pomoći koja vam je potrebna za sebe ili voljenu osobu.

Anksioznost je osjećaj straha, koji svako ima s vremena na vrijeme, i izraz vašeg prirodnog odgovora "bori se ili bježi" na opasnost.

Koja je razlika između anksioznosti i anksioznog poremećaja? Anksioznost kao odgovor na stvarnu prijetnju zdrava je, a ne bolest. Anksioznost kao odgovor na zamišljene prijetnje smatra se mentalnim zdravstvenim stanjem.

Također, prilično je uobičajeno da anksioznost ide ruku pod ruku s drugim stanjima. Međutim, srećom, postoji mnogo različitih načina da se stišaju te dosadne strahove i mučne misli. Evo nekih koji bi vam mogli pomoći.

Odmori se

Anksioznost čini da se osjećate kao da uvijek bježite od katastrofe. Ako se odmaknete i odahnete, primijetit ćete kako se svijet glatko okreće bez stalnog opreza.

Ograničite kofein i alkohol

Stimulansi mogu pogoršati anksioznost i u velikim dozama čak izazvati napade panike. Umjesto toga idite na kafu bez kofeina ili topli ili ledeni biljni čaj.

Dovoljno spavajte

Anksioznost može otežati spavanje, a nedostatak sna pogoršava simptome anksioznosti. Prekinite taj začarani krug izbjegavanjem kofeina i korištenjem ovih jednostavnih trikova da zaspite. Ako ovo ne djeluje, razgovarajte sa svojim ljekarom o isprobavanju lijekova za spavanje.

Vježbajte

Vrijedi ponoviti: kretanje vam može pomoći da sagorite energiju i oslobodite umirujuće hemikalije u vašem mozgu. Čak i malo pomaže.

Duboko udahnite

Duboko, dijafragmalno disanje može vam dati pozitivniji pogled. Pokušajte da vaši udisaji i izdisaji budu istog trajanja. Pokazalo se da svakodnevne vježbe disanja mjerljivo smanjuju simptome anksioznosti i depresije.

Izbjegavajte okidače

Ako se zbog određenih ljudi ili situacija osjećate posebno uplašeni ili uspaničeni, izbjegavajte ih sve dok ne budete imali više kontrole. Niste sigurni šta vas zaista muči? Pišite u dnevnik ili pratite svoje simptome u aplikaciji.

Povežite se s drugima

Izolacija je istovremeno simptom i okidač anksioznosti. Razgovarajte sa svojim prijateljima i porodicom, čak i ako se osjećate preopterećeno, ili razmislite o pridruživanju grupi za podršku. Samo boravak u blizini ljudi, čak i ako ne želite da se družite, može ublažiti vaše simptome.