Jedna čaša dnevno
60

Popularno piće snižava krvni pritisak i smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara

N. C.
(Foto: Shutterstock)
(Foto: Shutterstock)
Samo jedna čaša voćnog soka dnevno može pomoći u snižavanju visokog krvnog pritiska.

Stanje uzrokuje malo simptoma pa može ostati neotkriveno godinama, ali s vremenom može oboljele dovesti u opasnost od moždanog udara, srčanog udara i zatajenja srca.

Uz lošu ishranu, način života i stres za koje se smatra da povećavaju šanse ljudi za razvoj visokog krvnog pritiska, liječnici će često propisati promjene u načinu života kao što su smanjenje unosa soli i alkohola, jedenje više voća i povrća i više vježbanja.

Novo istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Torontu pokazalo je da svakodnevno ispijanje umjerenih količina voćnog soka može pomoći u snižavanju krvnog pritiska.

Dolazi nakon što je Blood Pressure UK upozorio da bi do dvije trećine Britanaca mlađih od 50 godina moglo živjeti s nedijagnostikovanom hipertenzijom, medicinskim izrazom za visoki krvni pritisak.

Loša ishrana i nezdravi načini života doveli su do toga da sve veći broj oboljelih razviju ovo stanje kada napune 30 godina pa je dobrotvorna organizacija pozvala odrasle svih uzrasta da redovno kontrolišu krvni pritisak.

Istraživački tim iz Toronta analizirao je podatke iz 93 prethodne studije koje su proučavale 12 različitih slatkih namirnica, kako bi se razumjelo kako izbor prehrane utiče na krvni pritisak.

Krvni pritisak se bilježi pomoću dva broja, sistolnog pritiska - sila kojom se vaše srce kontrahira kada pumpa krv po tijelu - i dijastoličkog pritiska, pritiska tokom faze mirovanja između otkucaja srca.

Prema smjernicama NHS-a, idealnim krvnim pritiskom se obično smatra između 90/60 mmHg i 120/80 mmHg, dok je cilj za osobe starije od 80 godina ispod 150/90 mmHg.

Izvještaj, objavljen u časopisu "Plos one", otkrio je da je umjerena konzumacija voćnog soka koji sadrži prirodne šećere dovela do prosječnog "malog značajnog smanjenja" sistolnog krvnog pritiska od 3,7 mmHg.