Iako se većina ljudi prepusti uživanju u hrani tokom vikenda, posebno roštilju ako je vani lijepo vrijeme, rijetki su oni koji se zapitaju šta zapravo prekomjerni unos hrane učini tijelu čovjeka.
U nastavku donosimo nekoliko bitnih značajki vezanih za prekomjeran unos hrane i procese u organizmu.
Osjećaj nadutosti
Prejedanje najčešće dovodi do osjećaja nadutosti, ali to stanje je na svu sreću privremeno. Prosječan stomak odrasle osobe ima kapacitet dva litra, ali može da se proširi i do četiri puta od ove uobičajene veličine. Ako je probava regularna, hrana obično napušta želudac nakon dva sata, ali obilan obrok se može variti i do četiri sata.
Hormonalni procesi
Poznat kao hormon sitosti, leptin oslobađaju masne ćelije u tijelu, a krv ga prenosi do mozga, gdje šalje signal hipotalamusu da više niste gladni. Stoga, nemojte čekati da vam odjeća postane mala i kada vaš mozak kaže da prestanete jesti, poslušajte.
Energija
Jeste li se ikada zapitali zašto ste pospani nakon obilnog obroka i zašto gotovo uvijek imate potrebu malo odrijemati? Da bi se omogućilo nesmetano varenje obroka, krv se slijeva u želudac, što može izazvati umor. Međutim, ovo stanje bi trebalo da prođe u roku od dva sata. Isto tako, hormoni koji pomažu u procesu varenja mogu utjecati i na melatonin, poznat kao hormon spavanja i hormon sreće serotonin.
Žgaravica
Iako ćete biti pospani, borite se protiv poriva da se svalite na najbliži kauč nakon jela. Ležanje će izvršiti pritisak na vaš želudac što može uzrokovati podizanje želučane kiseline do jednjaka, izazivajući žgaravicu. Potrudite se biti aktivni dok se taj osjećaj ne smiri, prenosi Woman's Health.