Samo jedan sat gledanja u ekran pred spavanje skraćuje san za 24 minuta

Rezultati pokazuju da je svako jednosatno povećanje korištenja ekrana povećalo rizik od nesanice za 59 posto i skratilo trajanje sna za 24 minute.
Studija je uključila 45.202 mlade odrasle osobe u dobi od 18 do 28 godina, a istraživala je različite vrste aktivnosti na ekranu i njihov učinak na san. Potpuni rezultati objavljeni su 31. marta u Frontiers in Psychiatry.
"Iako su prethodna istraživanja često ukazivala na to da korištenje društvenih medija posebno ometa san, naša otkrića dovode u pitanje tu tvrdnju", rekao je za Healthline autor studije Børg Sivertsen, viši istraživač na Norveškom institutu za javno zdravstvo.
Studija je pratila aktivnosti kao što su korištenje društvenih medija, gledanje televizije i filmova, igranje igrica, slušanje glazbe ili podcasta te čitanje. Sivertsen je rekao da će naknadno istraživanje uključivati korištenje telefona za poslove vezane uz posao prije spavanja.
Prethodno istraživanje pokazalo je da svjetlosni valovi sa zaslona mogu poremetiti san i poremetiti prirodni cirkadijalni ritam tijela.
Postoje dokazi da izlaganje plavoj svjetlosti prije spavanja poremeti regulaciju proizvodnje hormona melatonina, koji pomaže u promicanju i održavanju sna. Kao rezultat toga, mnogi proizvođači telefona sada nude značajke filtriranja plavog svjetla za kasnu upotrebu na svojim uređajima.
Ipak, ne reagiraju svi na jaku svjetlost na isti način.
"Mislim da je važno priznati da se među pojedincima značajno razlikujemo u tome kako svjetlost može potisnuti melatonin - oko 50 puta", rekao je za Healthline dr. Jonathan Cedernaes, stručnjak za spavanje na Sveučilištu Uppsala u Švedskoj. Cedernaes, koji nije bio uključen u studiju.
Pozivajući se na svoju studiju, Sivertsen je rekao: "Zanimljivo je da su studenti koji su isključivo koristili društvene mreže imali najnižu stopu nesanice i najduže trajanje sna u usporedbi s onima koji su se bavili drugim aktivnostima na ekranu ili kombinacijom aktivnosti".
Njegova studija pretpostavlja da bi sudjelovanje na društvenim mrežama zapravo moglo imati manji učinak od drugih aktivnosti budući da socijalizacija koju podupire može štititi san.
Međutim, studija iz 2019. pokazala je da korištenje ekrana bilo koje vrste uzrokuje probleme sa spavanjem kod adolescenata i mlađe djece. To može uključivati društvene medije, gledanje televizije ili filmova, igranje igrica ili čitanje.