Utjecaj suplementacije
31

Šta se dešava vašem tijelu kada počnete da uzimate suplemente

Piše: N. C.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Često se postavlja pitanje jesu li naše dugogodišnje wellness prakse za nas učinile onoliko koliko smo vjerovali.

Jedan primjer je način na koji su multivitamini, dodaci prehrani koje koristi otprilike jedna trećina odraslih Amerikanaca prema Nacionalnom institutu za zdravlje, izazvali zabunu posljednjih godina.

Neki izvori sugeriraju da čak 86 posto odraslih uzima vitamine i suplemente, ali samo 21 posto ima nedostatak vitamina.

Samuel Mathis, ljekar porodične medicine i pomoćnik profesora porodične medicine na Medicinskom ogranku Univerziteta Teksas, kaže: "Da li neko vidi pozitivan učinak od uzimanja multivitamina, ovisi isključivo o tome da li ima nedostatak tog vitamina."

Uprkos njihovoj popularnosti, nema konkretnih dokaza koji ukazuju na to da multivitamini sprječavaju ili smanjuju rizik od teških bolesti. Umjesto toga, mnogi stručnjaci dosljedno zagovaraju da zdrava prehrana može prirodno zadovoljiti vaše potrebe za vitaminima.

Julia Zumpano, registrirani dijetetičar u Centru za ljudsku ishranu Klivlendske klinike, procjenjuje ishranu svojih pacijenata i unos suplemenata prije nego što preporuči multivitamine.

"Osnovni multivitamin nije štetan, ali može biti nepotreban na osnovu njihove trenutne ishrane ili režima dodataka", kaže Zumpano.

Iz tog razloga, uvijek se posavjetujte sa svojim ljekarom kako biste utvrdili da li je uzimanje multivitamina pravo za vas.

Multivitamin je suplement koji je obično dostupan u obliku tableta, kapsula ili tečnosti koji kombinuje niz esencijalnih vitamina i minerala, često vitamine A , C , D , E i K i minerale poput kalcija, magnezija i cinka. Sastav multivitamina može se razlikovati, ali cilj je osigurati prikladan izvor nutrijenata koji se možda neće dovoljno unositi samo ishranom.

Kada počnete da uzimate vitamine, efekti koje ćete osjetiti mogu varirati u zavisnosti od vaših specifičnih nutritivnih potreba, koliko dobro vaše tijelo može da apsorbuje hranljive materije i koju vrstu vitamina počinjete.

"Za nekoga ko nema dovoljno vitamina C, vrlo brzo će uvidjeti prednosti uzimanja vitamina C. Oni koji su imali manjak vitamina C mogu primijetiti poboljšanja umora, stanja kože i imunološke funkcije", dodaje.

Za ostale vitamine i minerale, efekti su sporiji i manje očigledni.

Za poboljšanje apsorpcije treba uzeti u obzir nekoliko faktora:

Uzimanje vitamina uz obroke: Konzumiranje vitamina uz hranu može poboljšati njihovu apsorpciju. Ovo posebno važi za vitamine rastvorljive u mastima kao što su A, D, E i K, koji moraju da budu praćeni masnoćom da bi se pravilno rastvorili. Neki izvori sugeriraju da između pet i 10 grama može biti idealna količina masti koja će vašem tijelu pomoći da unese svu tu ishranu - pomislite na dva jaja, par kriški hladnog lososa ili nekoliko zalogaja avokada.

Odabir odgovarajućeg oblika vitamina za bolju bioraspoloživost: Bioraspoloživost se odnosi na udio nutrijenata koji se apsorbira iz prehrane i koristi za normalne tjelesne funkcije. Neki oblici vitamina se lakše apsorbuju i koriste u tijelu od drugih. Na primjer, vitamin D3 se obično efikasnije apsorbira od vitamina D2.

Rješavanje problema s varenjem koji mogu ometati uzimanje nutrijenata: Problemi sa varenjem, kao što su smanjena želučana kiselina, celijakija ili upalna bolest crijeva, mogu ometati sposobnost tijela da apsorbira vitamine i minerale iz hrane i suplemenata. Upravljanje ovim stanjima može pomoći u poboljšanju apsorpcije nutrijenata, osiguravajući da tijelo dobije punu korist od vitamina koje uzimate.

Koliko je vremena potrebno da vitamini počnu da utiču na vaš organizam?

"Nekim vitaminima može biti potrebno četiri do šest nedjelja prije nego što počnete vidjeti efekate ili korist", kaže dr. Matis.

S druge strane, Zumpano kaže da se vremenski okvir za iskustvo prednosti multivitamina može produžiti na dva do tri mjeseca, ovisno o tome koliko dobro vaše tijelo apsorbira suplement.

Dr. Mathis sugerira da pacijenti trebaju ostaviti najmanje mjesec dana da procijene da li vitamin ili suplement čine razliku. Nakon ovog perioda, on kaže da bi možda bilo vrijedno napraviti pauzu i uporediti efekte uzimanja suplemenata sa prestankom uzimanja.

Šta se dešava sa vašim tijelom kada svaki dan uzimate multivitamine?

Svakodnevno uzimanje multivitamina može pomoći u održavanju dobrog zdravlja i prevenciji nedostataka nutrijenata, posebno ako vaša prehrana ne osigurava sve potrebne nutrijente. Dugotrajni korisnici često prijavljuju manje slučajeva prehlade, zahvaljujući efektima vitamina kao što su C i E koji jačaju imunitet. Osim toga, dosljedan unos vitamina B12 i D može podržati zdravlje kostiju i neurološke funkcije .

Koje su moguće nuspojave uzimanja novih vitamina?

Moguće nuspojave uzimanja novih vitamina zavise od vitamina koji uzimate. Dr. Mathis napominje: "Za multivitamine, neke osobe mogu doživjeti promjene u svojim crijevnim navikama ili uznemireni želudac. S pojedinačnim vitaminima, nuspojave se češće javljaju zbog njihove visoke koncentracije. Ako ste započeli s određenim suplementom poput magnezija ili željeza, ovo bi moglo zvučati poznato."

Uobičajene nuspojave uzimanja novog vitamina uključuju:

  • Bol u stomaku

  • Mučnina

  • Dijareja

  • Zatvor

  • Promjene u boji urina

Osim toga, određeni vitamini mogu povećati rizik od određenih zdravstvenih problema. Na primjer, pokazalo se da visoke doze vitamina C povećavaju vjerovatnoću razvoja kamena u bubregu.

Zumpano ističe neke manje uobičajene, ali važne nuspojave na koje treba obratiti pažnju, kao što su glavobolja, crvenilo kože, svrab, osip, anksioznost i alergijske reakcije. Ako se bilo šta od navedenog dogodi, prestanite s upotrebom i odmah se posavjetujte sa svojim ljekarom.