Šećer u krvi bi vam mogao skočiti
Jedna studija iz juna 2020. objavljena u British Journal of Nutrition otkrila je da ispijanje crne kafe na prazan želudac odmah ujutro šteti kontroli šećera u krvi. Sposobnost regulisanja nivoa šećera u krvi smanjuje rizik od metaboličkih stanja poput dijabetesa i bolesti srca. Osobe koje su doručkovale prije nisu doživjele porast glukoze u krvi.
Moglo bi izazvati refluks kiseline
Ljekar i direktor gastroenterologije na Susan Samueli Integrative Health Institute na UC Irvine Marvin Singh kaže da kafa povećava rizik od žgaravice jer može potaknuti kiselost u želucu. To je zato što je kafa prirodno kisela. Ima pH vrijednost između 4,85 i 5,13. Poznato je da se sve ispod sedam smatra kiselim, stoga kafa može izazvati refluks kiseline, a može uzrokovati i mučninu.
"Dugotrajni, hronični refluks kiseline iz kafe može oštetiti želučanu sluznicu i dovesti do upale jednjaka. Neliječeni simptomi potencijalno bi mogao oštetiti sluznicu vašeg jednjaka, povećavajući rizik od raka jednjaka", kaže ljekar Singh.
Mogli biste se osjećati nervozno
Kofein vas može prilično brzo učiniti nervoznim. Apsorbira se u tijelo u roku od 45 minuta, a vrhunac dostiže između 15 minuta i dva sata nakon pijenja. Ovisno o tome jeste li već jeli ili ne, učinke ćete osjetiti brže ili sporije, pogotovo ako ste pojeli obrok bogat vlaknima.
Studija iz marta 2018. godine objavljena u Coffee & Health otkrila je da genetske varijacije određuju kako vaše tijelo prerađuje kofein. Ako imate brz metabolizam, mala je vjerovatnost da će vas šolja kafe učiniti nervoznim, ali za one koji sporo probavljaju kofein, skloniji su nervozi.