Izvršen novi manevar
32

Međunarodna svemirska stanica ponovo izbjegavala ruski svemirski otpad

D. B.
Međunarodna svemirska stanica (ISS) ponovo je morala aktivirati svoje potisnike ove sedmice kako bi izbjegla ruski svemirski otpad.

ISS je aktivirao potisnike u period od pet minuta i pet sekundi kako bi napravio manevar "Pre-Detemined Debris Avoidance Maneuver", saopćila je američka svemirska agencija NASA.

Manever je obavljen 24. oktobra i to je posljednji u nizu primjera kada je ISS morao izbjegavati rastuću količinu svemiskog otpada u orbiti. Ovaj problem se pogoršao prošle godine kaada je Rusija raznijela jedan od svojih nefunkcionalnih satelita tokom testiranja oružja.

NASA je saopćila da je ISS promijenio visinu za 322 metra do 1,3 kilometra, a bez ovog manevra, ruski svemirski otpad bi došao na 4,8 kilometara udaljenosti od ISS-a.

Manevar je obavljen zbog fragmenata ruskog satelita Cosmos 1408 koji je uništen u novembru 2021. godine, a NASA tvrdi da je tada nastalo 1.500 fragmenata.

SAD su tada osudile test oružja zbog dramatičnog povećanja svemirskog otpada i Kesslerovog sindroma. Riječ je o tome da, kada se mali komadi optada sudare s drugim, nastaje još više fragmenata i povećava se mogućnost za nove sudare.

Rusija nije jedina kritikovana, jer se na "meti" našla i Kina, čije je jezgro rakete Long March 5 postalo opasan svemirski otpad koji bi mogao pasti na naseljeno područje.

SpaceX je također kritikovala astronomska zajednica zbog njegove mega konstelacije satelita.

NASA je veoma oprezna te vrši manevre kako ne bi bilo rizika od sudara. Manevri se obaljaju i kada postoji šansa 1:100.000 da će mali dio svemirskog otpada pogoditi ISS. Američko ministarstvo odbrane i NASA prate i klasificiraju svemirski otpad pomoću svojih globallnih Space Surveillance Network senzora.

Svemirski otpad postaje veliki problem, a podaci NASA-e govore da u orbiti postoji oko 25.000 fragmenata većih do 10 cm te oko 500.000 fragmenata veličine od 1 do 10 cm. Ovi fragmenti putuju orbitom brzinom metka.

Iz NASA-e kažu da bi ISS trebao izdržati pogodak fragmenta veličine 1 cm. ISS se obično pomijera jednom godišnje kako bi izbjegao svemirski otpad, no taj broj će se vjerovatno povećavati u narednim godinama jer problem svemirskog otpada postaje sve veći. ISS je aktivirao potisnike i u junu ove godine.

NASA se u proteklim godinama oslanjala na Rusiju kada je riječ o manevrima izbjegavanja, no od juna vode godine može za to koristiti Northrop Grummanovu robotsku teretnu letjelicu Cygnus.