Novi fosili su pronađeni u Kanadi, a istraživanje je objavljeno u časopisu "Natura". Josip Moysiuk s Univerziteta u Torontu došao je do ovog otkrića nakon analize više od 1.500 primjeraka iskopanih sa stijena u Kanadi i SAD-u.
"Hijoliti su morske životinje poznate cijelom svijetu uglavnom iz fosila njihovih ljuštura", rekao je Moysiuk za BBC.
Hioliti su imali oklop u obliku konusa, pipke za hranjenje i dodatke koji su djelovali poput nogu. Spadaju u grupu beskičmenjaka koja uključuje životinje poput školjki i glavonožaca.
Pojavljuju se u fosilnim zapisima prije 530 miliona godina, a živjeli su do prije nekih 250 miliona godina.
U prošlosti su hioliti dovođeni u vezu s mekušcima u koje danas spadaju lignje, školjke i puževi. Međutim, novo istraživanje ukazuje na to da su zapravo više povezani lofoforatima u koje, između ostalih, spadaju lampa školjke.
Hioliti su postojali na početku kambrija (razdoblje od prije 540 miliona godina), a Joseph Moysiuk kaže da postavljanje hiolita na stablo života rješava dugu paleontološku zagonetku o tome šta su zapravo ta "stvorenja".
"Otkrili smo neke nove karakteristike ove grupe fosilnih životinja i to nam je omogućilo otkrivanje evolucijske historije njihove grupe tako da sada znamo gdje se tačno nalaze na drvetu života", rekao je Moysiuk.
Dr. Martin Smith s Univerziteta Durham u Velikoj Britaniji, koji je također radio na fosilima, rekao je da postavljanjem hiolita na drvo života naučnici imaju bolju sliku o životu u morima u antičkom periodu.
To daje uvid u Perm-Trijas izumiranje, najpoznatije izumiranje u historiji Zemlje, u kojem je do 96 posto svih tadašnjih morskih vrsta i oko 70 posto kopnenih vrsta kičmenjaka izumrlo. Tada su, između ostalih, istrebljeni i hioliti.