Tim misije u Laboratoriju za primijenjenu fiziku Johns Hopkins (APL) u Laurelu je poslao niz komandi koje su omogućile letjelici Parker da obavi kratki i precizni manevar 3. augusta, kako bi u ponedjeljak 21. augusta obavila svoj šesti bliski prelet Venere.
Exciting news! Parker Solar Probe is ready for its closest trip past Venus, thanks to a course correction on Aug. 3. This will be the sixth of seven approaches using Venus’ gravity to tighten its orbit around the Sun. Learn more: https://t.co/qH1Yh4DsRh pic.twitter.com/vRVRDRItVM
— NASA Sun & Space (@NASASun) August 10, 2023
Parker će iskoristiti gravitaciju planete kako bi "stegla" svoju orbitu oko Sunca tokom približavanja. Jednostavno rečeno, njena orbita će joj omogućiti da se približi površini Sunca. Letjelica će se nalaziti 7,2 miliona kilometara od Sunca te će dostići brzinu veću od 635.275 km/h, a iz NASA-e kažu da će time popraviti svoj rekord u brzini i udaljenosti od Sunca. Sonda je dosad najbliže Suncu bila u junu, kada se nalazila 8,3 miliona kilometara od sunčeve površine.
1️⃣ Thanks to Parker Solar Probe, the only spacecraft to “touch the Sun,” we know more about our Sun than ever before. Today marks the probe’s 5-year launch anniversary. So far it has completed 16 out of the 24 orbits around the Sun planned for its mission.https://t.co/uIccbqtaDm pic.twitter.com/JaHu5H0nKN
— NASA Sun & Space (@NASASun) August 12, 2023
Parker će dostići brzinu od 700.000 km/h tokom ovog preleta, koji je planiran za 2024. godinu, a to je dovoljno da se pređe udaljenost između New Yorka i Tokija za manje od jedne minute.
Prema riječima stručnjaka, svaki takav bliski susret nudi jedinstvenu priliku za prikupljanje podataka, kao i saznanja o dinamici vruće, divovske kugle plazme i njenom utjecaju na Sunčev sistem.
Sonda je lansirana 2018. godine te je 2021. godine postala prva letjelica koja je "dodirnula" veličanstveno Sunce. Preletjela je kroz koronu ili gornju atmosferu naše zvijezde.
Ova sonda je zaštićena naprednim štitom zahvaljujući kojem može izdržati vrućinu i zračenje koje dolazi od Sunca. Od svog lansiranja je unaprijedila znanje svemirske zajednice o aktivnosti Sunca.
Naučnici u ovoj misiji nastoje da razotkriju enigme vezane za Sunce, kao što je povišena temperatura korone u odnosu na površinu. Također, žele proučavati solarni vjetar koji se stalno mijenja, a koji izbacuje bujicu intenzivno nabijenih čestica u svemir.