Sonda Parker ostvarila novi rekord, najbliže prišla Suncu u historiji
Novi rekord je ostvaren tako što je sonda prišla Suncu na udaljenost od 6,1 milion kilometara te izdržala ogromnu toplotu vanjske atmosfere naše zvijezde.
Ovo je ukupno 22. put da je sonda prošla blizu Sunca, a iako se očekuju još najmanje dva preleta, ovo je definitivno najbliže što će ikada biti našoj zvijezdi. Međutim, kako bi se rekord potvrdio, sonda Parker se tek treba ponovo javiti jer je s njom očekivano izgubljen kontakt. Dokaz da je i dalje "živa" trebao bi stići 27. decembra.
Ova sonda je već oborila nekoliko rekorda. Ona je 21. septembra 2023. godine dostigla brzinu od 635.266 km/h i postala najbrži predmet koji je napravio čovjek. Tokom Badnje večeri je putovala brzinom do 692.000 km/h te je oborila prethodni brzinski rekord.
Ova nevjerovatna brzina je moguća zahvaljujući pomoći sedam "gravitacijskih boostova" koji su rezultat preleta Venere, a posljednji od njih se dogodio u novembru 2024. godine.
Međutim, obaranje rekorda je samo bonus u glavnoj misiji sonde Parker, čiji je cilj steći više saznanja o Suncu. Letjelica je morala izdržati temperaturu od 980 stepeni kako bi prikupila podatke o solarnoj koroni.
Naučnici se nadaju da će ovi podaci pomoći u rješavanju dugotrajne misterije o vanjskoj atmosferi Sunca, koja ih je "mučila" desetljećima. Takozvani "problem koronalnog zagrijavanja" se odnosi na činjenicu da je korona, uprkos tome što je dalje od primarnog izvora energije (jezgra), mnogo toplija od površine Sunca, odnosno fotosfere.
Standardni model zvijezda sugeriše da, što se više približava jezgru zvijezde, gdje zvijezde glavnog niza poput Sunca izvode nuklearnu fuziju kako bi pretvarale vodik u helij i oslobađale energiju, ona postaje toplija.
Čini se da se svi slojevi Sunca striktno pridržavaju ovog pravila osim korone, koja može dostići temperaturu veću od 1,1 milion stepeni. Oko 1.600 kilometara bliže izvoru Sunčeve svjetlosti, fotosfera dostiže relativno blagih 4.100 stepeni.
Stoga mora postojati dodatni mehanizam koji zagrijava solarnu koronu, a naučnici žele da otkriju o čemu se zapravo radi.
Sonda Parker nastavlja svoju misiju te će obaviti prelet Sunca 22. marta i konačno 19. juna 2025. godine. Tokom ovih preleta će letjelica prići Suncu gotovo na jednaku udaljenost kao i tokom Badnje večeri te putovati sličnom brzinom.