Riječ je o NIR (bliski infracrveni) teleskopu pod nazivom Euclid, koji je dobio ime po grčkom matematičaru, a koji se smatra "ocem geometrije". Ovaj teleskop će proučavati kako tamna materija i tamna energija oblikuju svemir.
Pored kamere od 600 MP koju će astronomi koristiti za mapiranje trećine noćnog neba u narednih šest godina, Euclid je opremljen i NIR spektrometrom i fotometrom za mjerenje crvenog pomaka galaksija.
👋 Safe travels, #ESAEuclid!
— ESA's Euclid mission (@ESA_Euclid) July 1, 2023
The #DarkUniverse 🕵️♂️ detective ventures into the unknown. pic.twitter.com/JvWBpIz4Sx
"Ako želimo razumjeti svemir u kojem živimo, moramo otkriti prirodu tamne materije i tamne energije te razumjeti ulogu koju imaju o oblikovanju kosmosa. Da bismo se pozabavili ovim fundamentalnim pitanjima, Euclid će dostaviti najdetaljniju mapu vangalaktičkog neba", izjavila je Carlole Mundell, direktorica nauke u ESA-i.
Sada kada je u svemiru, teleskop će putovati do druge Lagrangeove tačke Sunčevog sistema. To je ista oblast svemira u kojoj je radio i svemirski teleskop James Webb proteklih godinu dana. Euclid će mjesec dana putovati do te oblasti, a proći će još tri mjeseca dok ESA ne istestira njegove instrumente prije nego započne slanje podataka na Zemlju.