Međunarodni tim astrofizičara je koristeći NASA-in teleskop Kepler, koji je prestao s radom 2018. godine, otkrio egzoplanetu sličnu Jupiteru, koja je udaljena 17.000 svjetlosnih godina od Zemlje. To znači da je riječ o najdaljoj egzoplaneti koju je Kepler ikada pronašao. Riječ je o egzoplaneti s oznakom K2-2016-BLG-0005Lb, koja je uočena u podacima koje je Kepler zabilježio 2016. godine. Tokom svog životnog vijeka Kepler je pronašao više od 2.700 potvrđenih planeta.
"Kepler je mogao funkcionisati bez obzira na vrijeme ili doba dana, a to nam je pomoglo da precizno odredimo masu egzoplanete i njenu orbitalnu udaljenost od njene zvijezde. To je zapravo Jupiterov identični blizanac kada je riječ o masi i poziciji u odnosu na sunce čija masa iznosi oko posto od 60 mase našeg Sunca", izjavio je Eamonn Kerins, astronom s Univerziteta Manshester u Velikoj Britaniji.
Astronomi su uzbuđeni zbog otkrića nove egzoplanete, posebno zbog činjenice da Kepler odavno nije u funkciji te da nije dizajniran da otkriva planete metodom mikrolensinga. Inače, Keplerova misija je produžavana nekoliko puta, a bez goriva je konačno ostao 30. oktobra 2018. godine.
Ipak, NASA priprema tsvemirski teleskop Nancy Grace Roman koji će moći koristiti mikrolensing za proučavanje egzoplaneta, a isti slučaj je i sa misijom Euclid koju planira Evropska svemirska agencija.
Ove misije će nastaviti Keplerov rad, a ponudit će nova saznanja o našem Sunčevom sistemu te mogućnosti testiranja ideja o tome kako se formiraju planete. To će zapravo biti početak novog uzbudljivog poglavlja u potrazi za drugim svjetovima.