Ponudit će nova saznanja
947

U Kini pronađeni rijetki embriji dinosaura stari 66 miliona godina

D. B.
Jaja dinosaura se mogu naći širom svijeta, ali ona koja sadrže embrije su veoma rijetka. To ograničava naše razumijevanje razvoja dinosaura te zbog toga postoji mnogo misterija koje paleontolozi moraju razotkriti. Novi fosil embrija dionsaura je pronađen u južnoj kineskoj provinciji Jiangxy mogao bi u tome pomoći.

Naučnici iz Naučnog i tehnološkog muzeja Fujian i Kineskog univerziteta za geonauku su ovog mjeseca objavili rezultate svog otkrića koje se odnosi na embrije dinosaura. Oni vjeruju da fosil prepada vrsti hadrosaura, dinosaura "s pačijim kljunom". To je vrsta divovskog dinosaura biljojeda koji je živio pred kraj epohe dinosaura. Iako ovo nije prvi put da je otkrive ovakav embrion, Ying Baby je daleko nabolje očuvan dosad.

Određena količina subsferičnih jaja dinosaura nedavno je otkrivena tokom miniranja obavljenog u okviru građevinskog projekta u crvenim slojevima gornje krede u provinciji Jiangxyi u Kini.

"Najmanja dva jajeta sadrže prepoznatljive hadrosauroidne embrije, koji su opisani prvi put", rekli su naučnici.

Pirodnjački muzej kamena Yingliang u istočnoj kineskoj provinciji Fujian, gdje se embrij trenutno nalazi, nazvao je uzorak Ying Baby, a jaja su elipsoidnog oblika iu prečnika oko 9 centimetara. Jedna od najvažnijih novih informacija koje daje ovo otkriće o razvoju dinosaura jeste da mala veličina jajeta i embrija implicira da su dinosauri s pačijim kljunom imali mala jaja i kasni razvoj tijela kao primordijalnu osobinu.

Dok traje istraživanje fosila embrija, koji su veoma rijetki jer većina nestaje u ljuski jajeta, oni bi mogli dati vrijedne informacije za proučavanje reproduktivnog razvoja, ponašanja, evolucije i paleoekologiji dinosaura koji su izumrli prije 66 miliona godina. S obzirom da postoji više od 700 posznatih izumrlih vrsta dinosaura, naučnici imaju još mnogo toga za otkriti.