U Kini pronađeno dosad najmanje fosilizirano jaje dinosaura
Kineski naučnici su došli do velikog otkrića, a to je najmanje fosilizirano jaje dinosaura koje je dosad pronađeno. Ovo jaje se povezuje s novom vrstom dinosaura.
Kineski naučnici su došli do velikog otkrića, a to je najmanje fosilizirano jaje dinosaura koje je dosad pronađeno. Ovo jaje se povezuje s novom vrstom dinosaura.
Milionima godina u prošlosti postojao je superkontinent Gondvana, koji je omogućavao dinosaurima da se slobodno kreću između dva kontinenta, Afrike i Južne Amerike. Paleontolozi s Južnog metodističkog univerziteta (SMU) su otkrili identične tragove dinosaura na obje strane Atlantskog okeana, što ukazuje na to da su Južna Amerika i Afrika nekada bile spojene.
Dok je šetala plažom na jugu Velsa, desetogodišnja djevojčica Tegan je sasvim slučajno pronašla otiske dinosaura, koji su stari više od 200 miliona godina.
Kineski paleontološki istraživački tim otkrio je novu vrstu tiranosaura, koji je živio prije otprilike 72 do 66 miliona godina tokom razdoblja kasne krede.
Riječ je o skeletu biljojeda stegosaura, koji je jedan od najkompletnijih ikada pronađenih. Prodan je anonimnom kupcu, koji je nagovijestio da bi ga mogao posuditi američkoj instituciji.
Kevin Petersen, kustos muzeja Kronosaurus Korner u Australiji, sasvim slučajno je u novembru 2021. godine otkrio kosti dinosaura dok je vadio alat iz svog automobila, otkrila je za Interesting Engineering istraživačica Adele Pentland s Univerziteta Curtin.
Naučnici su saopćili da su pronašli fosilne ostatke "morskog guštera iz noćnih mora", koji je živio u okeanima prije 66 miliona godina.
Na obali u oblasti Dorest, na jugu Britanije istraživači su pronašli lobanju ogromnog morskog čudovišta. Pripada pliosaurusu, morskom reptilu koji je tjerao strah i trepet u okeane prije otprilike 150 miliona godina.
Brazilska geološka služba objavila je u četvrtak novu vrstu dinosaurusa, brze životinje koja je živjela u pustinji tokom ranog perioda krede.
Prethodno se vjerovalo da je grupa gmizavaca prilagođenih moru pod nazivom mosasauri živjela prije 82 do 66 miliona godina tokom posljednjeg perioda mezozojske ere, no naučnici su pronašli tragove fosila mosasaura koji su zapravo stari 94 miliona godina. Istraživanje je organizovao Biro za upravljanje zemljštem (BLM), a vodio ga je dr. Barry Albright s Univerziteta Sjeverne Floride (UNF).