Podaci novog istraživanja
1

Padajući svemirski otpad postaje sve veći rizik za avione

Piše: D. B.
Nekontrolisani ulazak svemirskog otpada u atmosferu Zemlje izaziva sve veću zabrinutost, jer može predstavljati opasnost za avione u letu. Iako su šanse za sudar male, posljedice ipak mogu biti katastrofalne.

Nedavno je američka Federalna administracija za avijaciju (FAA) zatražila od kompanije SpaceX da obavi istragu o incidentu u kojem je ostala bez svoje rakete Starship tokom nakon lansiranja 16. januara iz Starbasea u Teksasu. Ostaci Starshipa 7 su pali u Atlantski okean blizu ostrva Turks i Caicos, a navodno su ostaci pronađeni i na kopnu.

Tokom destruktivnog incidenta je FAA aktivirao "zonu odgovora" zbog krhotina te je nakratko usporila avion koji se nalazio izvan područja na kojem su padali ostaci Starshipa 7, a moguće je i da su neki avioni zaustavljeni na lokaciji za polijetanje. Nekoliko posada aviona je tražilo preusmjeravanje zbog niskog nivoa goriva, dok su se zadržavali izvan pomenutog područja.

Istraživanje pokazuje da se rizik povećava zbog ulazaka krhotina u atmosferu i letova aviokompanija.

"Kao odgovor, nacionalne vlasti mogu odlučiti da preventivno zatvore zračni prostor u periodu padanja krhotina, a neke su to već učinile", navodi se u istraživanju kanadskih istraživača-

"Ukratko, postoji šansa od 26 posto da nekontrolisani svemirski otpad uđe u prometne zračne prostore poput sjeveroistočnog dijela SAD-a ili sjeverne Evrope svake godine", rekao je Ewan Wright na Univerzitetu Britanske Kolumbije u Vancouveru u Kanadi.

Za Inside Outer Space je kazao da bi vlasti mogle zatvoriti zračni prostor, kao što se dogodilo u Evropi 2022. godine, no to ima ekonomske utjecaje i nove sigurnosne posljedice.

Wright je sa svojim kolegama Aarnom Boleyjem i Michaelom Byersom zaključio da rizik od sudara u zračnom prostoru raste uporedo s gustoćom zračnog saobraćaja. Istakli su da će se povećati i ekonomske posljedice kašnjenja letova ukoliko se zračni prostor zatvori.

"Ova situacija dovodi nacionalne vlasti u dilemu, zatvoriti zračni prostor ili ne...Rizik od sudara bi se mogao izbjeći ukoliko kontrolisani pad svemirskog otpada u okean bude obavezan za sve misije", kazali su naučnici.

U orbiti se već nalazi više od 2.300 raketnih tijela te će vremenom ulaziti u atmosferu na nekontrolisan način.

"Vlasti će se suočiti s izazovom nekontrolisanog ulaska svemirskog otpada u atmosferu u desetljećima koja dolaze", zaključili su istraživači.

Vezani članci