U sklopu Polaris Programa
2

SpaceX za ovu godinu planira prvu komercijalnu svemirsku šetnju

D. B.
Anna Menon, Scott Poteet, Jared Isaacman i Sarah Gillis
Anna Menon, Scott Poteet, Jared Isaacman i Sarah Gillis
Kompanija SpaceX je ozbiljna u namjeri da razvije vlastiti privatni svemirski program, a za ovu godinu planira prvu komercijalnu svemirsku šetnju.

Osnivač kompanije Shift4 i vođa misije Inspiration4, američki milijarder Jared Isaacman, predstavio je inicijativu Polaris Program koja će uključivati do tri SpaceX-ova leta u svemir s posadom. Prvi let pod nazivom Polaris Dawn planiran je za četvrti kvartal 2022. godine te bi trebao podrazumijevati i prvu komercijalnu svemirsku šetnju. Ova misija bi trebala uključivati let raketom/letjelicom Starship.

Među ciljevima misije Polaris Dawn je i dostizanje dosad najviše Zemljine orbite, provođenje zdravstvenog istraživanja i testiranja Starlink komunikacije bazirane na laseru. Isaacman će ponovo biti komandant misije, dok će direktor misije Inspiration4 i veteran Američkih zračnih snaga Scott Poteet biti pilot. Dva vodeća inžinjera operacija kompanije SpaceX. Anna Menon i Sarah Gillis također će biti dio posade. Uloga Menon je simboličan za prelazak na privatne svemirske letove, jer je njen suprug Anil izabran za NASA-inog astronauta, ali će ona vjerovatno prije njega otputovati u svemir.

Međutim, program ovisi o mogućnosti SpaceX-a i partnera da riješe određene probleme. SpaceX mora završiti razvoj svemirskih odijela potrebnih za svemirsku šetnju, a Isaacmanova grupa još uvijek nije odlučila koliko će članova posade izaći iz Starshipa. Dosad je obavljeno nekoliko testiranja te je napravljen značajan napredak, ali razvoj raketnog sistema sljedeće generacije nije uvijek išao prema planu. Polars Program će vjerovatno imati fleksibilan raspored, a moguća su i odgađanja.

Upros tome, jasno je da ovaj program predstavlja dodatnu normalizaciju privatnih svemirskih letova. Polaris Program nastavlja "tradiciju" civilnih letova koje predvode milijarderi, a obećava i komercijalizaciju aspekata koji su još uvijek rezervisani za vladine astronaute poput svemirskih šetnji i testiranja novih svemirskih letjelica.