Uprkos sankcijama
6

Britanski univerziteti pomogli u razvoju iranskih "samoubilačkih dronova"

D. B.
Britanski univerziteti su navodno djelomično pomogli u razvoju iranskih "samoubilačkih dronova", ali i da su neke institucije dale doprinos u razvoju tehnologije koja bi mogla biti korištena za iranske avione.

Članovi britanskog parlameta nakon tvrdnji koje je objavio The Jewish Chronicle proširuju postojeće zabrane koje se odnose na ustupanje tehnologije vladajućem režimu u Iranu.

"Najmanje 11 britanskih univerziteta uključujući Cambridge i Imperial College London su učestvovali u razvoju najmanje 16 studija s potencijalom za korištenje u iranske vojne svrhe", navodi JC.

Britanski vladini zvaničnici su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog ovih tvrdnji, a glasnogovornik vlade je kazao da se neće tolerisati bilo kakva saradnja koja prijeti nacionalnoj sigurnosti.

Velika Britanija je zabranila izvoz vojne, ali i tehnologije za "dvostruku namjenu" u Iran te je nedavno ovela dodatne sankcije pojedinim Irancima i organizacijama koje isporučuju samoubilačke dronove ili "kamikaze" Rusiji za upotrebu u Ukrajini. Korpus islamske revolucionarne garde IRGC kontroliše arsenal dronova i projektila, a pritisak na vladu raste, a sve je veći pritisak na vladu da ga proglasi terorističkom organizacijom.

Mešutim, pokazalo se da su istraživači u Velikoj Britaniji sarađivali s Teheranom na poboljšanju motora za dronove, povećavajući visinu, brznu i domet. Istraživanje je djelomično ili u potpunosti finansirao Iran. Drugi britanski univerzitet se udružio s iranskim kolegama u testiranju naprednih sistema kontrole mlaznih aviona s ciljem poboljšanja njihove "manevarske sposobnosti i vremena odziva" u "vojnim aplikacijama".

JC piše da su Imperial College, Tehnološki univerzitet Shahrood i Univerzitet Ferdowsi u Mashhadu zajedno izradili značajnu studiju o motorima za bespilotne letjelice. Istraživač s Imperial Collegea, Ahmed Najjaran Kheirabadi, bio je uključen u studiju koja se fokusirala na poboljšanje lakih dvotakih motora koji pokreću dronove. Konkretno, studija je istraživala prednosti ugradnje sistema za ubrizgavanje goriva u ove motore.

Poboljšani pogonski sistem ima nekoliko prednosti uključujući veliku snagu, nisku potrošnju goriva, veliku izdržljivost u letu i toleranciju na ekstremne uvjete okoline. Rusija trenutno koristi dron HESSA Shahed 136 koji je također dio studije, a koji Rusi koriste za napade na Ukrajinu.

Druga istraživanja su uključivala razvoj vojnog energetskog oružja, optičkih komunikacija i različitih drugih tehnologija koje bi bile korisne iranskoj zračnoj industriji.

Britanski naučnici su navodno sarađivali s Iranom kako bi istražili potencijalnu upotrebu bespilotnih letjelica kao mobilnih baznih stanica za proširenje dosega komunikacijskih sistema. Oni su analizirali specijalne legure za vojne avione i premaze za nadogradnju oklopa. Poslanici su izrazili zabrinutost pitajući se kako je istraživanje provedeno s obzirom na stroge sankcije.

"Jasno je da IRGC kontroliše iranske programe bespilotnih letjelica i da to oružje koriste Rusi u Putinovom ratu protiv Ukrajine. To da da je prisutan na britanskim univerzitetima dodatni je dokaz da smo trebali zabraniti IRGC davno", rekao je Lord Polak, predsjednik Konzervativnih prijatelja Izraela.

"Sankcije nemaju smisla osim ako ih relevantni vladini odjeli ne prate i ne provode na odgovarajući način. Britanski istraživači ne bi smjeli efikasno pomagati iranskoj državi u jačanju njenih sistema naoružanja, koji bi mogli biti raspoređeni protiv naših saveznika ili čak protiv naših vojnika", dodao je bivši ministar David Davis.