Projekt e.Deorbit
10

ESA-ina letjelica može puniti gorivom, servisirati i pomijerati satelite u orbiti

D. B.
Evropska svemirska agencija planira misiju e.Deorbit u sklopu koje će koristiti istomenu letjelicu za obavljanje različitih zadataka.

ESA tvrdi da oko Zemlje postoji 128 miliona objekata veličine između 1 mm i 1 cm, 900.000 objekata veličine od 1 do 10 cm, kao i 34.000 objekata većih od 30 cm. Ovi objekti predstavljaju opasnost od sudara sa svemirskim letjelicama i drugim misijama te mogu prouzrokovati ogromnu štetu, a ESA zbog toga planira misiju e.Deorbit koja će pomoći u rješenju problema. Ova misija je prvobitno planirana za uklanjanje nefunkcionalni satelita, no poslužit će i kao servisna letjelica.

Prema najavama iz ESA-e, e.Deorbit će obavljati zadatke punjenja goriva, popravljanja i pomijeranja satelita koji su već u orbiti. Riječ je o inicijativi Clean Space koja je prvi put predstavljena 2013. godine, čiji je zadatak bio uklanjanje nefunkcionalnog Envisat satelita za opservaciju zemlje u "gustoj" niskoj orbiti. Satelit je iznenada prestao raditi 2012. godine bez ikakvih naznaka problema.

ESA naziva novi projekt "švicarskim vojnim nožem" jer letjelica može izvršavati različite kompleksne zadatke u svemiru. Ona može sigurno puniti gorivom vrijedne satelite koji se bliže kraju svog životnog vijeka, instalirati na njih novu opremu pa čak se i spajati s njima i usmjeravati ih u nove orbite.

Međutim, najvažniji zadatak je uklanjanje aktivnog svemirskog otpada kako bi "zakrčeno" svemirsko okruženje ponovo moglo biti sigurno za nove satelite i druge svemirske objekte.