Ruski kosmonaut postao prvi čovjek koji je proveo hiljadu dana u svemiru
Kononenko je ovaj rekord postavio u srijedu tokom svog petog leta u svemir te trećeg "mandata" u ulozi komandanta na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). U februaru ove godine je oborio kumulativni rekord za boravak u svemiru, koji je ranije postavio njegov sunardonjak Gennadi Padalka
Kononenkov najnoviji put na ISS počeo je u septembru 2023. godine zajedno s NASA-inom astronautkinjom Loral O'Hara i sunarodnikom Nikolajem Čubom.
Ruska svemirska agencija Roscosmos je u saopćenju za medije navela da je Kononenko postao prvi čovjek na svijetu koji je ostvario ovaj podvig.
Kononenko bi trebao ostati godinu na ISS-u, a njegov povratak na Zemlju planiran je za septembar ove godine. Ako sve prođe prema planu, do tada će u orbiti "skupiti" 1.110 dana. On je kazao da su mu američke kolege na ISS-u među prvim čestitale na postavljanju novog rekorda.
Upravo je ISS jedno od posljednjih polja na kojim SAD i Rusija i dalje sarađuju uprkos ruskoj invaziji na Ukrajinu, koja je rezultirala povećanim tenzijama između dvije zemlje.
Roscosmos je u decembru saopćio da je njegov cross-flight program s NASA-om produžen do 2025. godine, a cilj ovog programa je transport astronauta na ISS.
Stanica se nalazi u niskoj orbiti Zemlje od 1998. godine. Astronauti su počeli koristiti stanicu u novembru 2000. godine, kada je dodan modul koji pruža dugoročnu podršku života i sistem kontrole. Od tada je ISS ugostio više od 250 astronauta iz 20 zemalja, većinom iz Rusije i SAD-a.
U projektu ISS-a učestvuju NASA, Evropska svemirska agencija, CSA (Kanada), JAXA (Japan) i ruski Roscosmos. Tokom godina su ove zemlje izgradile najveću stanicu u historiji, koja ujedno predstavlja najobimniju konstrukciju ikada postavljenu u svemir.