WikiLeaks: CIA hakirala Appleove proizvode godinu nakon što su pušteni u prodaju
U najnovijoj seriji dokumenata otkriveno je da je američka CIA za metu imala proizvode kompanije Apple, infiltrirajući se u njih svojim malverom dizajniranim da izbjegne sigurnosnih mehanizama tehnoloških giganata. Koristila ih za praćenje i prisluškivanje obavještajno interesantnih osoba.
Navodi se da su projekti CIA-e kojima se bavi najnoviji serijal datoteka WikiLeaksa razvijeni u okviru EDB-a (Embedded Development Branch), ogranka CIA-e, a napadaju Appleov firmver, što znači da su "infekcije" uvijek prisutne, bez obzira na napore da se uklone.
Upozorili su da čak ni reinstaliranje operativnog sistema ne može izbrisati malver CIA-e, te da on ostaje u sistemu iPhonea.
Predstavnici Wikileaksa su stupili u kontakt sa Appleom, Googleom, Microsoftom i drugim tehnološkim kompanijama, a cilj je da im pomognu da se oslobode navedenih problema. Iz Wikileaksa su kazali da će predati listu zahtjeva kompanijama, prije nego što im pruže pomoć. Jedan od zahtjeva je obećanje da će popraviti "bugove" u roku od 90 dana.
WikiLeaks je početkom ovog mjeseca objavio hiljade dokumenata za koje tvrdi da detaljno otkrivaju hakerske alate koje je upotrebljavala CIA za prikupljanje podataka iz pametnih telefona, aplikacija, televizora i drugih elektroničkih uređaja.
U dokumentima se opisuje način na koji su hakirani mobiteli, operativni sistemi, pa čak i pametni televizori u svrhu špijuniranja.
Riječ je o telefonima sa Googleovim operativnim sistemom Android i iPhoneu kompanije Apple, kao i operativnom sistemu Windows kompanije Microsoft i Samsungovim televizorima, koje je CIA pretvarala u, kako se kaže, svoje oruđe i skrivene prislušne uređaje.
Među ostalim otkrićima WikiLeaks tvrdi da je CIA u saradnji sa savezničkim obavještajnim agencijama uspjela zaobići enkripciju na mobitelima i servisima za razmjenu poruka, poput Signala, WhatsAppa i Telegrama.