Deseto kolo
175

Borac u derbiju pobijedio Željezničar i izjednačio se na vrhu tabele sa Zrinjskim

E. K.
Nogometaši Borca iz Banje Luke su u desetom kolu Wwin lige Bosne i Hercegovine pobijedili sarajevski Željezničar rezultatom 1:0 i izjednačili se na vrhu tabele sa Zrinjskim.
Borac je bio aktivniji u uvodnim trenucima utakmice i prijetio preko Vranješa, Nikolova te Ogrineca, ali promjene rezultata nije bilo da bi nakon toga udarac isprobao i Herrera, no ostalo je 0:0.

Domaći sastav je inicijativu iskoristio u 37. minuti susreta i došao do vodstva. Herrera je centrirao desnom nogom i pronašao Kvržića koji je pobjegao iza leđa odbrane Željezničara te pogodio za rezultat prvog dijela.

U nastavku smo vidjeli pokušaj Ogrineca na startu drugog dijela nakon čega je Željezničar preuzeo konce igre u svoje ruke i pokušao doći do izjednačenja rezultata, ali u tome nije uspio te je pobjeda otišla na stranu domaćih.

Banjalučani su sada drugoplasirani na tabeli sa 22 osvojena boda iz devet odigranih utakmica koliko ima i Zrinjski na prvom mjestu, ali i susret manje dok je Željezničar četvrti sa 17 osvojenih bodova iz deset susreta.

U sljedećem kolu Borac će gostovati na Pecari protiv Širokog Brijega dok će Željezničar na stadionu Grbavica dočekati Radnik iz Bijeljine.

Rezultat i strijelac:

Borac - Željezničar 1:0 (Kvržić 37')

Utakmica Borac - Željezničar iz minute u minutu:

Kraj utakmice u Banjoj Luci, Borac je pobijedio Željezničar rezultatom 1:0.

90+2' - Herrera je požutio.

90' - Tri minute nadoknade.

88' - Žuti karton za Odinaku.

88' - Šemdin u igri umjesto Mahmića.

87' - Radovac je šutirao preko gola.

86' - Savića i Kvržića mijenjaju Skorup i Vukčević.

81' - Cvetanovski je bio gotovo sam ispred Manojlovića da bi Mateo Musa svirao prekršaj ofanzivca Željezničara na Carolini kojeg je samo on vidio.

73' - Odinaka mijenja Galića.

68' - Pihler i Čavić mijenjaju Srećkovića i Nikolova.

67' - Hirošu žuti karton.

63' - Nikolov je tek sada dobio žuti karton iako je već imao nekoliko jako oštrih startova koje Mateo Musa nije sankcionisao javnom opomenom.

58' - Trostruka izmjena u Želji. Na teren idu Krpić, Hiroš i Al Jaber, a izašli su Mirčevski, Karjašević i Dangubić.

56' - Despotović u igri umjesto Vranješa.

51' - Željezničar je zaprijetio preko Cvetanovskog koji je propustio odličnu priliku, ali je naknadno signaliziran ofsajd.

50' - Požutio je i Marković.

48'- Pokušaj Ogrineca vanjskim dijelom stopala, Muftić je siguran.

46' - Počelo drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme u Banjoj Luci, Borac vodi 1:0 protiv Željezničara.

44' - Cvetanovski se oslobodio Kvržića i šutirao, ali je lopta otišla daleko pored gola.

37' - GOOOOOOOL! Borac je poveo, a u strijelce se upisao Zoran Kvržić nakon asistencije Herrere.

35' - Željezničar se budi! Ubačaj Galića je bio opasan po Manojlovića, ali nikoga nije bilo na drugoj strani, ostaje 0:0.

24' - Dalekometni udarac Herrere je uhvatio Muftić.

22' - Žuti karton za Dangubića nakon čega je Mateo Musa kartonirao i Denisa Ćorića. Napadač Plavih je požutio zbog prekršaja u kaznenom prostoru domaćih, a trener Želje zbog protesta na tu odluku.

19' - Prvo uzbuđenje ispred gola Manojlovića, no udarac Cvetanovskog je bio bezopasan po gol Borca.

15' - Muftić fantastično brani udarac Ogrineca da bi potom Nikolov šutirao pored gola.

8' - Dalekometni udarac Nikolova nije zabrinuo golmana Željezničara, ostaje 0:0.

3' - Udarac Vranješa otišao pored gola Muftića.

1' - Počela utakmica na Gradskom stadionu, prvi s centra su krenuli nogometaši Borca.

19:46 - Prije početka susreta je upriličena minuta šutnje zbog stradalih u nedavnim poplavama koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu.

19:45 - Stojan Vranješ je primio plaketu za 250 nastupa u dresu aktuelnog prvaka BiH.

19:42 - Nogometaši obje ekipe izlaze na travnjak stadiona u Banjoj Luci.

Borac je trećeplasirani na tabeli sa 19 bodova iz osam utakmica dok je Željezničar četvrti sa dva boda manje i utakmicom više od današnjeg rivala.

Plavi će u ovom susretu biti bez podrške svojih navijača koji su zbog nesreće na magistralnom putu kod Vranduka vraćeni u naš glavni grad.

Treneri obje ekipe Mladen Žižović s jedne i Denis Ćorić s druge strane su odabrali početnih jedanaest za utakmicu na Gradskom stadionu, a strateg Plavih s Grbavice je na klupi odlučio ostaviti Abdulmalika Al Jabera, Amera Hiroša i Sulejmana Krpića.

Borac: Manojlović; Kvržić, Maijers, Carolina, Herrera; Nikolov, Ogrinec, Savić, Srećković, Kulašin; Vranješ. Na klupi su ostali: Milićević, Pihler, Hrelja, Đajić, Subić, Čavić, Bajde, Marčetić, Skorup, Vukčević, Despotović.

Željezničar: Muftić; Galić, Karamarko, Mahmić, Marković; Karjašević, Radovac, Mirčevski, Cvetanovski, Boljević; Dangubić. Na klupi su ostali: Abdulahović, Odinaka, Radinović, Krpić, Hiroš, Šabić, Šukilović, Karić, Al Jaber, Šemdin, Kolić.

Glavni sudija meča je Mateo Musa iz Čitluka s pomoćnicima Hasanom Nanićem iz Bužima i Aleksandar Smiljanić iz Laktaša dok je četvrti sudija Dragan Todić iz Doboja.

U VAR sobi su Danijel Perić iz Bijeljine i Damir Lazić iz Brčkog dok je Nenad Mejakić iz Prijedora delegat susreta.

Posmatrač suđenja je Niko Lacić iz Brčkog, a predstavnik bezbjednosti Hajrudin Alić iz Tešnja.