Euro 2024
126

Engleska se nakon penala protiv Švicarske provukla u polufinale Eura

E. K.
Nogometna reprezentacija Engleske se plasirala u polufinale Evropskog prvenstva u Njemačkoj i to nakon što je u penal drami savladala selekciju Švicarske.

Prvo poluvrijeme nam nije pružilo nogomet kakav smo očekivali, a najbolju šansu smo vidjeli u 45. minuti susreta. Saka je nadmudrio Aebischera i uposlio Mainooa, ali je Xhaka u posljednji trenutak intervenisao ispred veznjaka Uniteda i spasio Švicarsku.

U nastavku se Švicarska oslobodila te zaigrala onako kako je igrala dosad na Euru pa su zaprijetili preko Embola i Aebischera, no promjene rezultata nije bilo.

Bolja igra Švicarske se isplatila u 75. minuti susreta kada su i postigli vodeći gol na susretu. Schar je uposlio Ndoyea koji je ubacio u sredinu, a Embolo uz pomoć loše reakcije odbrane Engleske pogađa mrežu Pickforda.

Englezi su do kraja pokušali doći do gola, a u tome su uspjeli u 80. minuti susreta. Saka je ušao s desne strane u sredinu i majstorski pogodio mrežu Sommera.

Do kraja regularnog dijela susreta Engleska je bila konkretnija, ali nije uspjela savladati Sommera drugi put pa je susret otišao u dodatnih 30 minuta.

Tamo smo vidjeli odličan pokušaj Ricea kojeg je zaustavio golman Švicarske da bi u finišu drugog produžetka Shaqiri pogodio prečku iz kornera. Do kraja je ostalo 1:1 pa se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca.

U raspucavanju sa jedanaest metara uspješnija je bila selekcija Engleske koja će u polufinalu igrati sa boljim iz večerašnjeg meča četvrtfinala između Nizozemske i Turske.

Rezultat i strijelci:

Engleska - Švicarska 6:5 (Saka 80' / Embolo 75') (nakon izvođenja jedanaesteraca)

Utakmica Engleska - Švicarska iz minute u minutu:

Alexander-Arnold je siguran, Engleska ide dalje!

Amdouni siguran.

Toney uz malo sreće pogađa.

Shaqiri pogađa mrežu Pickforda.

Saka će šutirati za Englesku. Siguran je.

Još jedan stoper će šutirati za Švicarsku, Schar je uzeo loptu, ali je on precizan za razliku od Akanjija.

Šutirat će Bellingham. Precizan je Jude, 2:0 za Englesku u penalima.

Akanji će sada šutirati. Brani Pickford!

Palmer je doveo Englesku u vodstvo!

Kraj drugog produžetka u Düsseldorfu, gledat ćemo penale!

120' - Minuta nadoknade.

119' - Odličan udarac Shaqirija brani Pickford, a u nastavku akcije Widmer ne stiže na loptu, ostaje 1:1.

118' - Aebischera i Freulera mijenjaju Sierro i Amdouni.

117' - Shaqiri je pogodio prečku direktno iz kornera, Engleska je imala mnogo sreće.

115' - Konačno je na terenu Trent Alexander-Arnold, a van igre je izašao Phil Foden.

110' - Mijenja i Southgate. Umjesto Kanea, na terenu je Toney.

109' - Embolo izlazi iz igre, na terenu je Shaqiri!

108' - Izgleda kao da obje reprezentacije ne žele napadati i kao da čekaju izvođenje jedanaesteraca.

106' - Počeo drugi produžetak u Düsseldorfu.

Kraj prvog produžetka u Düsseldorfu.

102' - Odličan šut Bellinghama brani Sommer.

98' - Ndoyea mijenja Zakaria.

95' - Odličan udarac Ricea je još bolje zaustavio Sommer. Korner za Engleze, ali bez opasnosti po Švicarce.

92' - Moglo je biti opasno ispred gola Engleske, ali je Schar loše reagovao.

91' - Počeo prvi produžetak.

Kraj regularnog dijela utakmice u Düsseldorfu, gledat ćemo još jedne produžetke.

90+3' - KAKVA ŠANSA ZA ŠVICARCE! Schar je ubacio, a Embolo skinuo loptu s glave saigraču, u nastavku akcije je Zuber šutirao preko golo.

90' - Tri minute nadoknade.

90' - Loš udarac Ndoyea.

88' - Kakva šansa za Ezea. Nogometaš Crystal Palacea je prošao po lijevoj strani, ušao u sredinu, ali jako loše šutirao te je ostalo 1:1.

85' - Widmer je požutio.

81' - Saka je ušao s desne strane u sredinu i postigao odličan pogodak te vratio Englesku u igru.

80 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Englezi su izjednačili.

78' - Trostruka izmjena u Engleskoj. Shaw, Palmer i Eze mijenjaju Trippiera, Mainooa i Konsa..

76' - Schar je uposlio Ndoyea koji je ubacio u sredinu, a Embolo uz pomoć odbrane Engleske pogađa mrežu Pickforda.

75' - GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Švicarska vodi 1:0.

67' - Požutio je Harry Kane.

66' - Aebischer je uhvatio volej i šutirao, ali je njegov udarac otišao daleko preko gola.

64' - Rieder i Vargas izlaze iz igre, a na terenu su Zuber i Widmer.

61' - Dva uzastopna kornera za Švicarce, ali bez opasnosti po Pickforda.

51' - Prvi šut u okvir gola na utakmici, Embolov udarac brani Pickford.

46' - Počelo drugo poluvrijeme u Düsseldorfu.

Poluvrijeme u Düsseldorfu.

45' - KAKVA ŠANSA ZA ENGLEZE! Saka je nadmudrio Aebischera i uposlio Mainooa, ali je Xhaka u posljednji trenutak intervenisao ispred veznjaka Uniteda i spasio Švicarsku.

40' - Taktičko nadmudrivanje Southgatea i Yakina, prilika nedostaje u ovom susretu.

32' - Požutio je Schar.

31' - Prošlo je pola sata u Düsseldorfu, bez ozbiljnijih prilika.

16' - Englezi su tražili penal nakon starta na Harryju Kaneu, ali sudija Orsato nije pokazao na bijelu tačku.

6' - Englezi su krenuli znatno požrtvovanije i ofanzivnije nego u prethodnim mečevima.

1' - Počeo spektakl u Düsseldorfu.

17:55 - Uskoro nas očekuje intoniranje nacionalnih himni.

17:53 - Nogometaši obje reprezentacije se pripremaju da izađu na travnjak stadiona u Düsseldorfu.

17:45 - Glavni sudija meča je Daniele Orsato iz Italije, a pomagat će mu sunarodnjaci Ciro Carbone i Alessandro Giallatini dok je četvrti sudija Daniel Siebert iz Njemačke.

U VAR sobi su Massimiliano Irrati i Paolo Valeri iz Italije kao i Nijemac Bastian Dankert.

17:40 - Selektori Engleske i Švicarske Gareth Southgate i Murat Yakin su odabrali početne postave za duel u Düsseldorfu.

Southgate je promijenio formaciju te će u ovom susretu igrati u formaciji 3-4-2-1 odonosno sa trojicom u zadnjoj liniji, a po krilima će biti Trippier i Saka.

U vezi će biti Rice i Mainoo, a u napadu trojka Bellingham, Foden i Kane koji će probati postići novi gol za Gordi Albion.

Engleska: Pickford; Walker, Stones, Konsa; Trippier, Mainoo, Rice, Saka; Bellingham, Foden; Kane. Na klupi su ostali: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton.

Švicarska: Sommer; Schar, Akanji, Rodriguez; Rieder, Freuler, Xhaka, Aebischer; Ndoye, Vargas; Embolo. Na klupi su ostali: Mvogo, Kobel, Stergiou, Widmer, Elvedi, Zakaria, Okafor, Steffen, Zuber, Zesiger, Sierro, Duah, Shaqiri, Jashari, Amdouni.

17:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice četvrtfinala Eura u Düsseldorfu između Engleske i Švicarske.