Belgija ide na Francusku
203

Nikad viđen rasplet grupe na Euru: Svi poravnati na tabeli, Ukrajina eliminisana

N. M.
Utakmicama u Stuttgartu i Frankfurtu kompletirana je i grupna faza u grupi E na Evropskom prvenstvu, a na kraju su redom plasman u osminu finala osigurale Rumunija, Belgija i Slovačka, dok je eliminisana Ukrajina.
U Stuttgartu su u utakmici bez golova (0:0) remizirale selekcije Ukrajine i Belgije, a to nije odgovaralo niti jednoj od njih.

Belgijanci su remijem ostali na drugom mjestu na tabeli, što ih u kosturu žrijeba nokaut faze šalje pravo na Francuze u osmini finala, dok je Ukrajina ispala s Eura zbog gol-razlike.

U drugom duelu smo vidjeli golove, ali završilo je 1:1 između Slovačke i Rumunije.

Povela je Slovačka preko Ondreja Dude u 24. minuti, kada je pogodio za 1:0 i na tren je Rumunija bila pred ispadanjem, ali ubrzo je uspjela da uzvrati.

Dosuđen je u 37. minuti penal za Rumuniju, a u gol ga je pretvorio Razvan Marin za 1:1 te je tako vratio svoju selekciju s dna na vrh tabele.

U drugom poluvremenu nisu viđeni golovi niti na jednom od ova dva meča.

Rumunija kao prvoplasirana ide na trećeg iz grupe A, C ili D, što znači da može igrati i sa Slovenijom. Belgija će igrati veliki derbi s Francuskom, a Slovačku čeka duel s Engleskom ili Španijom.

Rezultati:

Slovačka - Rumunija 1:1 (Duda 24' / R. Marin 37'p)

Ukrajina - Belgija 0:0

Utakmice iz minute u minutu:

Kraj utakmica!

90+2' - Sudakov je imao veliku šansu za Ukrajinu, ali šutira pravo u Casteelsa!

90+1' - Počele su sudijske nadoknade na oba meča. Igrat će se tri minute u duelu Slovačke i Rumunije, a četiri u okršaju Belgijanaca i Ukrajinaca.

88' - Bomba Malinovskog na putu ka mreži pogađa u Castagnea, koji je vjerovatno spasio Belgiju sada! Ostaje 0:0!

86' - Na meču Slovaka i Rumuna nema uzbuđenja i ekipe privode meč kraju rutinski. Objema ekipama odgovara trenutnih 1:1 jer ih remi vodi dalje.

86' - Lukaku je prošao po desnoj strani, ali zaustavili su Ukrajinci njegovu povratnu loptu ka Bakayoku.

83' - Nezgodan ubačaj Ukrajinaca iz kornera i zamalo da lopta pređe gol-crtu! Casteels spašava Belgijance!

82' - Ušli smo u posljednjih deset minuta i Ukrajina je sve bliža ispadanju u neviđenom raspletu u kojem svi imaju jednak broj bodova.

79' - Dovbik je pogodio vanjski dio mreže gola Belgije.

73' - Doku je bio u naletu, ali izblokiran je u posljednji čas! Sijevnuo je potom kontranapad Ukrajine, ali upropastio ga je Dovbik.

67' - Carrasco je bio u opasnoj akciji za Belgiju, ali ju je upropastio jer je bio sebičan.

65' - Lukaku šutira, ali nije to previše namučilo Trubina na golu Ukrajine.

64' - Velika prilika za Slovačku! Strelec sjajno šutira, ali čudesno ga zaustavlja golman Rumunije Nita!

61' - Šansa za Rumune! Razvan Marin je šutirao, a Dubravka odbranio, da bi potom Draguš opasno zaprijetio šutem tik iznad prečke!

59' - Nema previše uzbuđenja u nastavku utakmica posljednjeg kola grupe E.

52' - Haraslin u šansi za Slovačku, ali brani Nita!

52' - Belgija je i dalje druga na tabeli i prema trenutnom stanju ide na Francuze u osmini finala, a ukoliko bi uspjela da eliminiše Trikolore, vjerovatno bi je potom čekao Portugal.

50' - Schranz je imao šansu za Slovake, ali golman Nita je spasio Rumuniju.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme na obje utakmice.

Kraj prvog poluvremena na obje utakmice. Situacija je identična kao prije početka i trenutno Ukrajina ispada s prvenstva kao posljednja u grupi.

45' - Trubin sigurno brani pokušaj De Bruynea sa 20 metara. Konačno šut u okvir gola za Belgijance.

42' - Velika šansa za Ukrajinu! Jaremčuk je izašao sam pred Casteelsa, ali pokušao je uposliti Dovbika, koji nije uspio stići do lopte i zatresti nebranjenu mrežu.

41' - De Bruyne je ubacio iz slobodnog udarca, ali nije bilo opasnosti pred golom Ukrajinaca.

39' - Sada je Rumunija opet prva, kao i uoči početka utakmica. Belgija je druga, Slovačka treća, a Ukrajina opet pred ispadanjem kao posljednja.

37' - GOOOOOL! Razvan Marin je pogodio s bijele tačke i poravnao na 1:1 na meču Slovačke i Rumunije.

36' - Penal za Rumuniju! Zaista je diskutabilno da li je kontakt kod prekršaja bio unutar kaznenog prostora.

33' - De Bruyne je lukavo pokušao prevariti Trubina iz slobodnjaka iskosa s desne strane. Šutirao je neočekivano, ali pogodio samo vanjski dio mreže.

33' - Ratiu na muke stavlja Dubravku, ali brani golman Slovačke taj šut na kraju.

28' - Ukrajina je imala jako opasan napad, ali spetljali su se Dovbik i Jaremčuk u završnici.

27' - Slovačka je sada lider grupe sa šest bodova i ide u lakši dio žrijeba. a Belgija kao druga ide na Francuze. Ukrajina bi prošla dalje kao treća, a Rumuni ispadaju.

24' - GOOOOOL! Slovačka je povela protiv Rumunije! Duda je pogodio za 1:0!

22' - Prijete Slovaci! Haraslin je poslao sjajan centaršut iz slobodnjaka, a za malo je na tu loptu zakasnio Škriniar.

21' - Jaremčuk je oprobao svoj šut s distance i na muke stavio Castellsa, ali golman Belgije iz drugog pokušaja hvata loptu.

20' - I dalje nema pogodaka niti na jednoj utakmici.

13' - Ponovo prijete agilni Rumuni. Marin je ovaj put propustio lijepu priliku.

11' - Sjajna prilika za Rumune! Ratiu je šutirao, a Dubravka spasio Slovake odbranom. Odbio je loptu do Hagija, koji je potom šalje preko prečke.

9' - Kucka je prvi prijetio za Slovačku na meču protiv Rumunije, ali loptu je poslao preko gola.

7' - Veliku šansu da dovede Belgiju u vodstvo imao je Lukaku! Izašao je sam pred Trubina, ali ukrajinski golman ga zaustavlja. Prvi promašaj Lukakua danas.

6' - Ukoliko bi obje utakmice završile neriješeno sve bi selekcije takmičenje završile sa po 4 boda na svom kontu, a eliminisana bi bila Ukrajina, koja ima najslabiju gol-razliku.

5' - Mirno je u uvodnim minutama na oba terena i nema nikakvih uzbuđenja.

1' - Počele su utakmice u Frankfurtu i Stuttgartu.

17:55 - U toku je intoniranje nacionalnih himni pred početak utakmica.

17:48 - Belgija će pobjedom nad Ukrajinom pokušati izbjeći drugo mjesto na tabeli koje bi je odvelo direktno na Francusku u osmini finala, dok prvoplasirani iz ove grupe ide na trećeg iz grupe A ili C (Mađarska ili Slovenija).

17:45 - Selektori Domenico Tedesco i Serhij Rebrov odredili su sastave za duel Belgije i Ukrajine.

Belgija: Casteels, Castagne, Theate, Faes, Vertonghen, Tielemans, Onana, De Bruyne, Trossard, Doku i Lukaku.

Ukrajina: Trubin, Mikolenko, Matvienko, Svatok, Zabarnji, Timčik, Bražko, Šaparenko, Sudakov, Jaremčuk i Dovbik.
Sastavi za duel Slovačke i Rumunije, u kojem svi očekuju "namještaljku" jer objema selekcijama odgavara remi, izgledaju ovako:

Slovačka: Dubravka, Hancko, Škriniar, Vavro, Pekarik, Kucka, Lobotka, Duda, Schranz, Haraslin, Strelec.

Rumunija: Nita, Bancu, Burca, Dragusin, Ratiu, M. Marin, Coman, Stanciu, R. Marin, Hagi, Dragus.
17:40 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos posljednjih utakmica grupne faze Eura u grupi E.