Junak se zove Diogo Costa
78

Portugal teškom mukom prošao u četvrtfinale Eura, Slovenci "pali" tek na penalima

N. M.
Nogometna reprezentacija Portugala pobijedila je Sloveniju nakon boljeg izvođenja penala u osmini finala Evropskog prvenstva i izborila plasman u četvrtfinale, gdje je čeka okršaj s Francuskom u reprizi finala Eura iz 2016. godine.

Apsolutni junak Portugala je golman Diogo Costa, koji je odbranio tri penala u raspucavanju jedanaesteraca na kraju, nakon što golove nismo vidjeli ni u regularnom toku, niti u produžecima! Tragičar Slovenije je Benjamin Šeško, koji je promašio dvije situacije jedan na jedan, no krenimo od početka.

Prvih dvadesetak minuta utakmice proteklo je u potpunoj dominaciji Portugalaca, koji su odmah krenuli u opsadu gola Slovenije tražeći brzi gol, ali do njega nisu došli.

Prvu priliku je Portugal propustio u 13. minuti kada su na centaršut Bernarda Silve zakasnili i Ronaldo i Bruno Fernandes.

Slovenci su se probudili nakon dvadesetak minuta igre i počeli da prijete, ali nisu mogli da ugroze gol Dioga Coste.

Nakon pola sata je Ronaldo pokušao iz slobodnjaka, ali je poslao loptu preko gola, da bi potom u odličnoj poziciji promašio jednu loptu u namjeri da je glavom pošalje ka golu.

U 39. minuti sjajna akcija Slovenaca. Stojanović je probio po desnoj strani, a na kraju Mendes spašava Portugalce i ispred Šporara izbija loptu u korner!

Kraj prvog dijela obilježila je prilika za Portugal, pošto je u sudijskoj nadoknadi Palhinha pogodio stativu gola na kojem je stajao Jan Oblak.

Furiozno je Portugal krenuo i u nastavak i u 47. minuti propustio veliku šansu. Cancelo je sjajno prošao po desnoj strani i probao sve završiti sam, a lopta se onda odbija do Bernarda Silve, koji je šalje preko gola.

U 55. minuti Oblak zaustavlja bombu Ronalda iz slobodnjaka s 25 metara, a onda je Slovenija propustila veliku šansu da šokira Portugal! Igrala se 61. minuta kada je Šeško protutnjao pored veterana Pepea i izašao pred Costu, ali potom očajno šutira i loptu šalje daleko od gola!

Potom je tempo utakmice potpuno opao jer su oba tima bila preoprezna da u finišu ne bi primila gol, a kao da su svi čekali produžetke.

Produžetke su i dočekali jer do kraja regularnog toka utakmice nismo vidjeli golove, a u dodatnih 30 minuta prvi prijete Slovenci preko rezerviste Verbiča, ali njegov udarac blokira Dias.

U 105. minuti je Ronaldo promašio jedanaesterac koji je izborio Jota, a deset minuta poslije je Šeško promašio novu situaciju jedan na jedan s Costom!

Uslijedili su penali, nakon kojih je slavila selekcija Portugala i slavila 3:0.

Rezultat:

Portugal - Slovenija 0:0 (nakon penala 3:0)

Tok izvođenja penala:

Bernardo Silva pogađa za pobjedu Portugala!

Verbič je sada šutirao za Sloveniju, a i njemu je čudesni Costa odbranio udarac!

Bruno Fernandes pogađa za 2:0!

Costa je odbranio i drugi penal Slovencima! Balkovec je zaustavljen!

Iličić je šutirao prvi, a Costa mu brani taj šut! Ronaldo potom pogađa za vodstvo Portugala od 1:0!

Utakmica iz minute u minutu:

Kraj produžetaka! Slijedi penal-drama koja će odlučiti putnika u četvrtfinale i rivala Francuske u toj fazi takmičenja!

120' - Minut nadoknade u produžecima.

115' - Šeško je izašao sam pred Costu i promašio! Odbranio je njegov šut golman Portugala!

111' - Iličić pogađa živi zid iz slobodnjaka s 20 metara. Velika je to bila šansa za Sloveniju.

108' - Šutirao je Palhinha glavom nakon ubačaja Fernandesa, ali brani Oblak.

106' - Poćeo je drugi produžetak najuzbudljivije utakmice Eura.

Završen je prvi produžetak, a Ronaldo je u suzama zbog promašaja s bijele tačke!

105' - Ronaldo je promašio penal! Šutirao je u desnu stranu, a Oblak fantastično brani njegov udarac!

103' - Penal za Portugal! Jota je pao nakon duela s Drkušićem, a Orsato pokazuje na kreč!

101' - Stanković dobija žuti karton. Nevjerovatna borba Slovenaca ne prestaje!

95' - Šansa za Sloveniju! Verbič je ukrao jednu loptu i šutirao, ali izblokirao ga je Dias i to je samo korner.

95' - Nema previše uzbuđenja na startu produžetaka. I dalje su obje selekcije oprezne i ne preduzimaju previše rizika.

91' - Počeo je prvi produžetak. Tek slijedi prava drama u Frankfurtu.

Kraj regularnih 90 minuta. Gledat ćemo produžetke nakon što su nevjerovatno borbeni Slovenci odoljeli napadima Portugalaca, ali i propustili veliku šansu da ih preko Šeška šokiraju i izbace!

90+3' - Celar je bio u dvije opasne akcije zaredom, ali nije se snašao u završnici i ostaje 0:0.

89' - Kakva šansa za Portugal! Ronaldo je krenuo sam ka Oblaku i šutirao, ali brani to golman Slovenije!

88' - Opasan centaršut Slovenaca nakon prekida, ali otklanjaju Portugalci opasnost ispred svog gola.

86' - Stojanovića mijenja Verbič.

84' - Portugalci drže loptu u svojim nogama, ali uopće nemaju ideju kako ugroziti gol na kojem stoji Oblak.

79' - Opao je tempo utakmice i sada su oba tima preoprezna. Sve je izvjesnije da ćemo vidjeti produžetke.

74' - Celar i Stanković su u igri umjesto Šporara i Mlakara. Na drugoj strani Leaa brani Conceicao.

71' - Frustrirani Ronaldo iz još jednog slobodnjaka ponovo loptu šalje preko prečke.

64' - Jota mijenja Vitinhu kod Portugala.

61' - Kolosalna prilika za Sloveniju! Šeško je protutnjao pored veterana Pepea i izašao pred Costu, ali potom očajno šutira i loptu šalje daleko od gola!

57' - Sjajno se brane srčani Slovenci! Opet je bilo opasno pred njihovim golom, ali požrtvovanim reakcijama su spriječili da ijedan šut prođe prema Oblaku.

55' - Oblak je zaustavio bombu Ronalda iz slobodnjaka! Šutirao je u njegovu stranu, a Slovenac je ostao priseban i odbio loptu!

51' - Šeško šutira glavom pored stative gola Portugala, ali na kraju je signaliziran ofsajd u kojem je Elšnik bio na početku akcije.

48' - Elšnik hvata volej nakon kornera, ali lagano je to odbranio golman Costa.

47' - Velika šansa za Portugal! Cancelo je sjajno prošao po desnoj strani i probao sve završiti sam, a lopta se onda odbija do Bernarda Silve, koji je šalje preko gola. Bila je to najbolja šansa za Portugal dosad!

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Završeno je prvo poluvrijeme u kojem nismo vidjeli golove pa je rezultat 0:0.

45+2' - Stativu je pogodio Palhinha! Leao je prethodno sjajno probio po lijevoj strani!

44' - Šeško šutira s 25 metara, ali brani to Costa. Uslijedio je ubrzo još jedan napad, ali otklanjaju Portugalci opasnost nakon ubačaja Elšnika. Sve su opasniji Slovenci.

39' - Sjajna akcija Slovenaca! Stojanović je probio po desnoj strani, a na kraju Mendes spašava Portugalce i ispred Šporara izbija loptu u korner!

37' - Požutio je sada i Karničnik.

36' - Ronaldo je sada promašio loptu glavom nakon ubačaja Vitinhe. Sve je nervozniji.

34' - Ronaldo je šutirao iz slobodnjaka, ali poslao je loptu preko gola i sada je bijesan sam na sebe zbog toga.

32' - Drkušić ruši Leaa na rubu kaznenog prostora i dobija žuti karton. Prilika za Portugal da zaprijeti iz slobodnjaka.

31' - Ronaldo šutira glavom nakon ubačaja Cancela, ali lopta ide pravo u ruke golmana Oblaka.

26' - Opasan centaršut Portugalaca s desne strane, ali Drkušić u posljednji tren izbija loptu u korner ispred Ronalda.

20' - Slovenci se polako bude i oslobđaju pritiska Portugala. Imali su sada opasan napad preko Šporara, ali nije se dobro sporazumio sa Šeškom.

16' - Pao je ponovo Ronaldo u kaznenom prostoru Slovenije, ali nije bilo jedanaesterca.

13' - Prilika za Portugal! Odličan centaršut Bernarda Silve bio je za par centimetara previsok za Ronalda, a onda je na drugoj stativi na loptu zakasnio Fernandes

11' - Prava opsada gola Slovenije od starta. Izveli su Portugalci još jedan korner, dok Kekov tim teško može da pređe centar za sada.

8' - Ronaldo je sada bio u prilici jer je izašao sam pred Oblaka, ali sustigla su ga dva defanzivca Slovenije i zaustavila. Tražili su Portugalci i penal, ali ga nisu dobili.

5' - Sada je Dias pokušao nakon kornera, ali poslao je loptu pored gola iz odlične pozicije. Dobro su u meč ušli Portugalci.

4' - Bilo je opasno pred golom Slovenije, ali Karničnik spašava svoj gol u posljednji čas ispred Leaa.

1' - Počela je utakmica!

20:56 - Intonirane su nacionalne himne i uskoro utakmica počinje. Pobjednik u četvrtfinalu ide na Francusku.

20:50 - Glavni sudija utakmice bit će italijanski arbitar Daniele Orsato, kojem će pomagati Ciro Carbone i Alessandro Giallatini.

20:45 - Slovenija je u ovom meču oslabljena neigranjem standardnog lijevog beka Erika Janže, koji je bio i strijelac jednog gola na aktuelnom Euru.

20:40 - Portugal je do osmine finala stigao kao pobjednik grupe F u grupnoj fazi, dok je Slovenija plasman dalje izborila kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane selekcije.

20:35 - Selektori Roberto Martinez i Matjaž Kek odredili su početne sastave timova za ovaj duel, a oni izgledaj ovako:

Portugal: Costa, Mendes, Pepe, Dias, Cancelo, Vitinha, Palhinha, Fernandes, Leao, B. Silva i Ronaldo.

Na klupi su Rui Patricio, Sa, Conceicao, Dalot, Jota, Inacio, Joao Felix, Neto, J. Neves, R. Neves, Nunes, Pereira, Ramos, Semedo, A. Silva.

Slovenija: Oblak, Balkovec, Bijol, Drkušić, Karničnik, Mlakar, Elšnik, Grezda Čerin, Stojanović, Šporar, Šeško.

Na klupi su Belec, Vekić, Blažić, Brekalo, Celar, Goren Stanković, Horvat, Iličić, Kurtić, Lovrić, Verbič, Vipotnik, Zeljković, Žugelj.

20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na direktan tekstualni prijenos utakmice Portugala i Slovenije u osmini finala Eura.