Bosanskohercegovački naučnici i pored brojnih prepreka ostvaruju suradnju sa kolegama iz EU
Bosanskohercegovački naučnici i pored prepreka učestvuju na projektima i naučnim konferencijama koji su podržani od Evropske unije.
Bosanskohercegovački naučnici i pored prepreka učestvuju na projektima i naučnim konferencijama koji su podržani od Evropske unije.
Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu dobio je novog dekana, jednog od najmlađih u historiji ovog fakulteta - Amira Duranovića.
Knjiga Amira Duranovića "Islamska zajednica u Jugoslovenskom socijalizmu" rekonstruiše jedan od najznačajnijih perioda u historiji Islamske zajednice koji se poklapa sa mandatom reisul-uleme Sulejmana ef. Kemure kojeg su protivnici, zbog bliske saradnje sa komunističkim vlastima, često etiketirali kao "crvenog reisa".
Današnji dan kada Bosna i Hercegovina slavi državnost koju je potvrdila 25. novembra 1943. godine najviše od zaborava čuvaju naši historičari među kojima je i voditelj Centra za historijska istraživanja te profesor historije na Filozofskom fakultetu, doc. dr. Amir Duranović.
U prostorijama Filozofskog fakulteta u Sarajevu zaposlenicima i studentima u četvrtak je prezentiran Centar za historijska istraživanja (CeHIS). Centar je zvanično pokrenut u maju, a naredne četiri godine ovim odjeljenjem rukovodit će doc. dr. Amir Duranović.
Danas vjerovatno ne bismo obilježavali 24. godinu nezavisnosti BiH da građani u velikom broju nisu pokazali spremnost i odlučnost da se bore za suverenost naše zemlje. To je pokazalo vrijeme neposredno prije ali i nakon referenduma 1992. godine, smatra historičar i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Amir Duranović.
Bivši generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Boutros Boutros-Ghali preminuo je jučer u 94. godini. UN je predvodio u vrijeme najvećih izazova krajem 20. stoljeća, a u BiH nije omiljena ličnost zbog njegovog diskutabilnog odnosa prema ratnim dešavanjima. Historičar Amir Duranović poručuje da će otkrivanje do sada nedostupnih dokumenata pokazati pravu ulogu UN-a i Boutros-Ghalija krajem 1990-ih godina u BiH.
Udruženje za modernu historiju (UMHIS) iz Sarajeva, osnovano za zalaganje i zagovaranje promovisanja historijske nauke, modernih pristupa u historijskim istraživanjima i prezentiranju rezultata istraživanja te podsticanju mladih istraživača za interdisciplinarna istraživanja, organiziralo je u Sarajevu jednodnevnu konferenciju o nacionalnim manjinama u Sarajevu.