Roditelji djece iz Konjević Polja nastavljaju borbu za bosanski jezik
U Edukativnom centru u Novoj Kasabi i ove školske godine nastavu pohađa 130 učenika iz Konjević-Polja, koja pohađaju nastavu prema nastavnom planu i programu Kantona Sarajevo.
U Edukativnom centru u Novoj Kasabi i ove školske godine nastavu pohađa 130 učenika iz Konjević-Polja, koja pohađaju nastavu prema nastavnom planu i programu Kantona Sarajevo.
Nova školska godina počela je jučer, ali su ostali stari problemi u pojedinim dijelovima BiH. Djeci bošnjačkih povratnika u manjem bh. entitetu i dalje se osporava da svoj maternji jezik nazivaju bosanskim i s ovim problemom se djeca i roditelji u povratničkim naseljima bore dugih šest godina.
Akademik Dževad Jahić tvrdi da se "Bosna historijski nalazi u klinču između dvije države, Srbije i Hrvatske" koje ne odustaju, kako kaže, od svoje trajne historijske strategije da demontiraju i razvlaste Bosnu i Hercegovinu koja im iz više razloga ne odgovara.
Nova školska godina za oko 130 bošnjačkih učenika iz Konjević-Polja u Republici Srpskoj počet će 2. septembra u Edukacijskom centru u Novoj Kasabi. To je već sedma godina od kad se roditelji bore da njihova djeca imaju pravo da izučavaju nacionalnu grupu predmeta te da uče na bosanskom jeziku u njihovoj staroj školi "Petar Kočić" u Konjević Polju.
Ernad Osmić iz Brčkog je profesor bosanskog jezika i književnosti u tamošnjoj Četvrtoj osnovnoj školi, a trenutno slovi za jednog od najinovativnijih prosvjetnih radnika u Bosni i Hercegovini. Ovaj mladi profesor u slobodno vrijeme piše pjesme i kratke priče, dosad je objavio dvije knjige, a njegova djela pobrala su i nagrade.
Potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić zatražio je ponovo od Vlade RS da riješi problem izučavanja bosanskog jezika i nastave na bosanskom jeziku u tom entitetu.
Iako još uvijek nije javno objavljeno šta je dogovoreno na naučnom savjetovanju "Bosanski, hrvatski i srpski jezik i književnosti naroda BiH u školskom sistemu u BiH" koje je održano početkom aprila, portal Klix.ba je došao u posjed dokumenta sa sedam zaključaka s ovog sastanka filologa te predstavnika Prosvjetno-pedagoškog zavoda KS i nadležnog ministarstva.
Profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu i stalni gostujući profesor na više univerziteta u Njemačkoj, Italiji, Španiji i Portugalu Vedad Smailagić u razgovoru za Klix.ba govori o problemu naziva jezika u obrazovnom procesu u Sarajevu, ali i Republici Srpskoj, objašnjavajući koliko je to političko pitanje.
Nakon što je ministrica obrazovanja i nauke u Kantonu Sarajevo na današnjoj konferenciji za medije obrazlagala zašto neka djeca nisu dobila knjižice na polugodištu, ističući privremeno rješenje za naziv jezika, koji je predmet spora, oglasili su se iz Instituta za jezik pri Univerzitetu u Sarajevu.
Ministrica obrazovanja KS Zineta Bogunić kazala je kako nijedno dijete neće ostati bez uvjerenja, a njihovim roditeljima će biti ponuđena i četvrta opcija kada je riječ o izjašnjavanju o jeziku, koja glasi "bosanski jezik i književnost, hrvatski jezik i književnost i srpski jezik i književnost".