Cassini pao na Saturn i okončao svoje 20-godišnje putovanje
NASA-ina letjelica Cassini (puno ime Cassini–Huygens) završila je svoju 20-godišnju misiju kontrolisanim obrušavanjem na Saturn.
NASA-ina letjelica Cassini (puno ime Cassini–Huygens) završila je svoju 20-godišnju misiju kontrolisanim obrušavanjem na Saturn.
NASA-in odjel JPL (Jet Propulsion Laboratory) prenosi posljednje trenutke letjelice Cassini koja će oko 14 sati pasti na Saturn gdje će je uništiti njegova negostoprimljiva atmosfera.
U petak oko 14 sati po našem vremenu NASA-ina letjelica Cassini poslat će signal na Zemlju po posljednji put prije nego se strmoglavi ka Saturnu gdje će je uništiti nasilna atmosfera gasovitog diva.
Nakon što je trinaest godina provela kružeći oko Saturna i njegovih brojnih mjeseca, NASA-ina svemirska letjelica Cassini će doživjeti svoj kraj u petak.
NASA-ina svemirska sonda Cassini zabilježila je nove fotografije Saturnovih prstenova u okviru misije izviđanja ove druge najveće planete Sunčevog sistema.
NASA-ina letjelica Cassini je 26. aprila prošla između Saturna i njegovih prstenova, a danas je saopćeno da se u tom prostoru ne nalazi skoro ništa, što je zaista veliko otkriće.
NASA-ina letjelica Cassini "zaronila" je između Saturna i njegovih prstenova 26. aprila, a prve fotografije udaljene planete stigle su do Zemlje dva dana kasnije.
NASA-ina letjelica Cassini upotrijebila je gravitaciju Titana kako bi ubrzala kretanje usmjereno ka Saturnu. Prilikom kontakta sa šestom planetom našeg solarnog sistema sonda će u potpunosti izgorjeti.
Nova fotografija koju je načinila letjelica u blizini Saturna otkrila je situaciju u kojoj maleni mjesec stvara talase na prstenovima ove gasovite planete.
NASA-ina letjelica Cassini fotografisala je šestu planetu u našem solarnom sistemu, Saturn sa fokusom na njegov sjeverni pol koji karakteriše neobična oluja.