Znate li koja su vaša potrošačka prava? Dok cijene divljaju politika kolo vodi
Na današnji dan obilježava se Svjetski dan prava potrošača. To je idealna prilika da se ukaže na brojne probleme koje imaju potrošači u BiH.
Na današnji dan obilježava se Svjetski dan prava potrošača. To je idealna prilika da se ukaže na brojne probleme koje imaju potrošači u BiH.
Globalna ekonomska kriza ove godine navela je vlasnike bh. prodavnica da posegnu za kontinuiranim sniženjima cijena odjeće i obuće. Ponuda od potražnje je bila veća, a shodno cijeloj situaciji u predstojećem periodu prodavači bi mogli koristiti posebne trikove kako bi namamili kupce.
Druga polovina zime vrijeme je kada brojne prodavnice odjeće i obuće počinju snižavati cijene svojih proizvoda, a kako zima odmiče sniženja su sve veća.
Građani Bosne i Hercegovine već mjesecima se susreću s brojnim poskupljenjima, i to onih najpotrebnijih životnih namirnica. Tako je u proteklom periodu zabilježen najveći rast cijena goriva, ulja, piletine, te voća i povrća.
Pandemija koronavirusa dosta je utjecala na tržište u BiH, što zbog rasta prodaje koji su uzrokovali nesavjesni potrošači, što zbog rasta cijena koji su uzrokovali nesavjesni trgovci. Stručnjaci kažu da je spriječeno divljanje cijena, ali upozoravaju da slijedi neizvjesno ljeto, ali i jesen.
Većina kućanskih namirnica blago je poskupjela u Bosni i Hercegovini u posljednjih godinu dana, pa je tako, prema zvaničnim statističkim podacima, zabilježeno povećanje prosječnih cijena hljeba, riže, tvrdokornog sira, banana, jabuka, crnog luka, ali i drugih proizvoda i usluga.
Zdravstveni sistem u Bosni i Hercegovini prate brojne manjkavosti. Duge liste čekanja za određene preglede, neljubaznost medicinskog osoblja, plaćanje usluga koje bi trebale biti besplatne - samo su neki od problema sa kojima se pacijenti susreću, a javna je tajna da nerijetko i sami moraju kupovati određene infuzije, gaze, zavoje, šprice, igle i slično.
Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine dobila je podatke od nadležnih inspekcijskih organa te je utvrđeno da na bosanskohercegovačko tržište nije uvezena HIPP kašica za bebe koja ima povećan sadržaj arsena. Ipak, ovo nije prvi slučaj koji je u posljednje vrijeme doveo bh. građane u situaciju da se pitaju kakvu hranu konzumiraju.
U Bosni i Hercegovini trenutno niko sa sigurnošću ne može tvrditi da na policama trgovina nije zastupljena genetski modifikovana (GMO) hrana.
S obzirom na to da je zima sve bliže, a mnogi još uvijek nisu sigurni kako ostati u toplom, istraživali smo na koji način se najisplativije grijati.