Juli 2023. godine na putu da bude najtopliji mjesec ikada zabilježen od početka mjerenja
Protekle tri sedmice bila su najtoplija od početka mjerenja, a juli je na putu da bude najtopliji mjesec ikada zabilježen, pokazali su naučnici.
Protekle tri sedmice bila su najtoplija od početka mjerenja, a juli je na putu da bude najtopliji mjesec ikada zabilježen, pokazali su naučnici.
Svjetski naučnici upozoravaju da bi vitalni sastav okeanskih struja mogao kolabirati u godinama koje slijede, ukoliko svijet nastavi sa zagađenjem koje zagrijava planetu. To bi, prema njihovim prognozama, donijelo katastrofalne posljedice i utjecalo na svaku osobu na planeti.
Ogromna vrućina koja je ovog mjeseca zahvatila dijelove Sjeverne Amerike i Evrope bila bi "gotovo nemoguća" bez klimatskih promjena koje je uzrokovao čovjek, rekli su istraživači u utorak, dok visoke temperature izazivaju zdravstvena upozorenja i izazivaju žestoke šumske požare.
Prema rezultatima jednog od posljednjih istraživanja, planeta Zemlja se približava temperaturama koje su bile prije 400.000 godina, što bi moglo imati katastrofalne posljedice po razinu mora. Veliki dio Zemlje prije 400.000 godina je bio bez leda.
Američki naučnik James Hansen smatra da će klima na planeti Zemlji biti najtoplija u posljednjih miliona godina. Poručio je da su ljudi "proklete budale" zbog toga što ne reagiraju na globalno zagrijavanje. To bi za posljedicu doslovno moglo imati i potop.
Specijalni američki izaslanik za klimu John Kerry doputovao je u nedjelju u Peking u trodnevnu posjetu s ciljem obnove bilateralne saradnje između dva najveća svjetska zagađivača o klimatskim promjenama.
Generalni sekretar UN-a je rekao da su klimatske promjene izmakle kontroli, jer je nezvanična analiza podataka pokazala da je je protekla sedmica bila najtoplija u historiji.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres je rekao da su "klimatske promjene izmakle kontroli", jer je nezvanična analiza podataka pokazala da su prosječne svjetske temperature u sedam dana do srijede bile najtoplija sedmica u historiji.
Smanjenje proizvodnje nafte i gasa bilo bi opasno i neodgovorno, rekao je za BBC šef energetskog giganta Shell Wael Sawan.
Glečeri na Himalajima u Aziji tope se velikom brzinom i mogli bi do kraja stoljeća izgubiti do 75 posto svoje zapremine.