Nova australska studija: Kafa smanjuje rizik od razvoja ciroze jetre
Poznato je da previše kofeina može izazvati nesanicu, nemir i ubrzani rad srca, ali u većini slučajeva kafa je dobra za zdravlje.
Poznato je da previše kofeina može izazvati nesanicu, nemir i ubrzani rad srca, ali u većini slučajeva kafa je dobra za zdravlje.
Trudnice ili žene koje doje svjesne su da jedu, ali i piju za dvoje tako da u tom slučaju trebaju obraćati pažnju na ono što unose u svoj organizam. Shodno tome, preporučuje se da se u tom periodu prekine s unosom kofeina, a poveća konzumiranje većih doza biljnog čaja.
Kafa je jedan od najpopularnijih napitaka na svijetu, mnogi je piju čim se ustanu iz kreveta, dok drugi vjeruju da će ona imati bolji efekat na organizam ako je popiju malo kasnije.
Naviknuti smo na mnogobrojne prednosti kofeina i privikavanje na nov režim ne bi prošlo bez kratkorajnih posljedica.
Samo 20 minuta vježbanja je podjednako dobro kao i kafa za naše pamćenje, prema novom istraživanju koje se pojavljuje u Nature Scientific Reports.
Žene koje pokušavaju zatrudnjeti ili su trudne trebaju drastično smanjiti unos kofeina kako bi minimizirale rizik od gubitka bebe, upozorili su naučnici NHS-a.
Kada je riječ o ovisnosti o kofeinu, borba može biti stvarna. Iako je kofein legalni stimulans koji se konzumira širom svijeta, ipak može izazvati ovisnost.
Mnogi smatraju da jedna šoljica kafe može pomoći u liječenju dosadne glavobolje, međutim, neki eksperti su stava da kafa može pogoršati vašu glavobolju, a sve ovisi od faktora koji su specifični za vas i vaše navike.
Ako konzumirate pogrešnu vrstu pića prije ili u toku treninga, ona vas može dovesti u opasnost od nastajanja bolesti bubrega, utvrđeno je u jednom istraživanju koje je obavljeno na Univerzitetu u Bafalu. Ona su posebno opasna ukoliko ih konzumirate na visokim temperaturama.
Konzumiranje pogrešne vrste pića kada vježbate može vas dovesti u opasnost od nastajanja bolesti bubrega, upozorava nova studija.