Kako da ubrzate metabolizam i sagorite masti na prirodan način
Jedan termin često mnogima pada na pamet kada se govori o gubitku težine: metabolizam.
Jedan termin često mnogima pada na pamet kada se govori o gubitku težine: metabolizam.
Kada je riječ o gubitku kilograma najvažnije je da ste u kalorijskom deficitu, a onda svakako na red dolazi i fizička aktivnost. No, ono što je također važno je i rad vašeg metabolizma, koji ovisi o tome kakve namirnice konzumirate.
Mnogo je razloga koji utiču na vaš metabolizam, uključujući kvalitetu i količinu sna, koliko vježbate, razinu stresa i prehranu. Također, kao prvi i najvažniji obrok u danu, doručak je posebno odgovoran za pokretanje vašeg metabolizma. Stoga obratite pažnju na najčešće navike tokom doručka koje vam usporavaju rad metabolizma.
Ukoliko se brzo debljate, dobra vijest je ta da možete ubrzati svoj metabolizam ukoliko u ishranu uključite jednu naročito korisnu zelenu namirnicu.
Prema studiji objavljenoj u medicinskom časopisu European Journal of Clinical Nutrition, ali i mišljenju brojnih nutricionista, najgora pića za vaš metabolizam su ona zaslađena šećerom.
Najbolja hrana za ubrzavanje metabolizma je ona kojoj je potrebno duže da se probavi i koja vam omogućava da se osjećate zadovoljnim, dok su najgora hrana za vaš metabolizam one koje se brzo pretvaraju u glukozu.
Ljudi najčešće govore u ubrzavanju metabolizma kada žele smršati, a široko poznate teorije da začini, ljuta hrana i drugi sastojci koji pokreću organizam mogu pomoći nemaju direktne veze s metabolizmom već s razgradnjom ovih sastojaka u organizmu.
Mnogi su vjerojatno čuli da, kako bismo smršavili ili održali težinu, moramo obratiti pažnju na brzinu metabolizma. Međutim, što je zapravo metabolizam i kako možemo biti sigurni da jedemo hranu koja ga pojačava?
Britansko istraživanje je pokazalo da pijenje kafe na prazan želudac može negativno utjecati na kontrolu šećera u krvi te da ga smanjuje za 50 posto. Stručnjaci preporučuju da se ovaj topli napitak ne konzumira prije doručka.
Brojni stručnjaci savjetuju da nije svaki odmor dobar te shodno tome ne savjetuju odraslima popodnevno drijemanje osim ako ono traje manje od 40 minuta. U suprotnom, mogu se poremetiti unurašnji tjelesni sat i ciklusi spavanja.