Šta mislite o ovakvim svadbenim običajima? U ovoj zemlji su pokloni "oni koji ne staju u kovertu"
Na društvenim mrežama posljednjih dana pažnju je privukao snimak iz Bolivije, koji svjedoči svadbenim običajima u ovoj zemlji.
Na društvenim mrežama posljednjih dana pažnju je privukao snimak iz Bolivije, koji svjedoči svadbenim običajima u ovoj zemlji.
Amerikanka Ellie, koja već neko vrijeme živi u Bosni i Hercegovini, je snimila video u kojem je govorila o našim svadbenim običajima te otkrila šta ju je iznenadilo.
Kada je riječ o vjenčanjima, postoje brojni tradicionalni običaji koji se razlikuju od zemlje do zemlje. Dok su nam neki iz rubrike "onih naših" čak i nepoznati, postoje i dio njih koji su specifični isključivo za Bosnu i Hercegovinu. Popis u nastavku mogao bi vas nasmijati.
Osamdesetogodišnja Mostarka Stana Šuman je 15 godina udovica, koja živi sama u mostarskom naselju Cim, ali blagdane radosti redovno dijeli sa svoji komšijama i čuva tradicionalne narodne običaje kako kroz priče tako i aktvnosti kojim se bavi.
Pripadnici islamske vjere širom svijeta danas obilježavaju Kurban-bajram ili Hadžijski bajram, koji je jedan od dva najveća muslimanska praznika.
U zavisnosti od dijela svijeta u kojem živite, svako ima svoju tradiciju koju upražnjava uoči Nove godine.
Stara izreka kaže da vrijedni mrav tokom ljeta sakuplja plodove kako bi "pregurao" tešku zimu. Naši stariji, što zbog skromnih finansijskih kapaciteta, što zbog drugih onovremenih "hoćeš/nećeš-moraš" faktora, shvatili su smisao ove poruke, pa su se u vrućim ljetnim danima pažljivo pripremali za one hladne, decembarsko-januarske.
Turisti asu često iznenađeni nekim lokalnim običajima zemlje koju posjete. Stranica Fly To Dubai objavila je običaje iz cijelog svijeta koji će vas možda šokirati, a sve s ciljem da upute svoje turiste kako da se ponašaju.
Mjesec ramazana je poseban za sve muslimane širom svijeta. Običaji se razlikuju od zemlje do zemlje, ali ono što sve povezuje jeste činjenje dobrih i humanih djela te pomaganje drugima.
Pokladni običaj "buša", kojega su početkom 18. stoljeća hrvatski Šokci preseljenjem donijeli u mađarski grad Mohač, postao je 2009. godine zaštićen od UNESCO-a. "Buše" iz Mohača danas su gostovale u Zagrebu gdje su bukom i maskama tjerali zimu iz grada.