Nastavnici volonteri izgradili školu u Siriji za 300 djece izbjeglica
Grupa nastavnika volontera u sjeverozapadnom dijelu Sirije izgradila je školu za oko 300 djece izbjeglica.
Grupa nastavnika volontera u sjeverozapadnom dijelu Sirije izgradila je školu za oko 300 djece izbjeglica.
Nezavidni rezultati znanja bh. učenika prema TIMSS istraživanjima povod su razgovora s Namirom Ibrahimovićem, direktorom Osnovne škole "Safvet-beg Bašagić" i voditeljem obrazovne reforme u Kantonu Sarajevo.
BiH uglavnom ne učestvuje u istraživanjima o obrazovanju, a kada se odluči na testiranje uglavnom pokažemo katastrofalne rezultate. Zašto je to tako govori analiza PIRSS istraživanja, ali i bivša ministrica obrazovanja u KS Zineta Bogunić.
Nikada nije kasno za fakultetsku diplomu, što dokazuje 74-godišnjakinja Pat Ormond koja je diplomirala antropologiju 42 godine nakon što je upisala prvu godinu fakulteta u Kennesawu. Interesantno je da je Pat diplomirala na isti dan kad i njena unuka Melody.
PISA i TIMSS istraživanje su potvrdili da je obrazovni sistem u Bosni i Hercegovini loš. Osim što je loš, u njemu je sve manje učenika. Da zabrinutost bude veća, moglo bi ih biti još manje. Na to je u razgovoru za Klix.ba upozorio analitičar demografskih kretanja Adnan Fehratbegović.
Ispodprosječne rezultate bosanskohercegovačkih učenika na TIMSS testiranju komentarisali su iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Delegacije Evropske unije, OSCE-a i UNICEF-a.
Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde (NiP) i zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, za naš portal je govorio o formiranju vlasti u KS-u. Osvrnuo se na organizaciju obrazovanja, zdravstva i ulogu nezavisnih kantonalnih zastupnika u novoj vlasti.
U obrazovanje se kune svaki bosanskohercegovački političar, ali malo ili nikako rade za njega. Tako se ponašaju i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine koji još nisu dali saglasnost za učešće države u predstojećem PISA testiranju.
Projekt "Obrazovanje za zapošljavanje" za koji je Evropska unija izdvojila 2,6 miliona eura predstavljen je danas na online sastanku, a ovim projektom EU će pomoći bh. vlastima u poboljšanju kapaciteta i struktura u planiranju obrazovnog procesa i unaprijeđenju kvaliteta obrazovnih rezultata.
Vedad Smailagić, profesor na odsjeku za germanistiku na Filozofskom fakultetu u Sarajevu često analizira i prati razvoj i probleme visokog obrazovanja u BiH, te je i ovaj put za Klix.ba komentirao aktuelnu problematiku, proteste studenata, odnos vlasti i druge teme.