Belmin Delibašić iz Kaknja čuva stari zanat od zaborava: Da bi ocijenio čovjeka, pogledaj mu cipele
Belmin Delibašić iz Kaknja jedini je obućar u Kaknju i jedan od najmlađih obućara u BiH koji je ovaj zanat sačuvao od zaborava.
Belmin Delibašić iz Kaknja jedini je obućar u Kaknju i jedan od najmlađih obućara u BiH koji je ovaj zanat sačuvao od zaborava.
Zerina Gegić iz Tuzle dugi niz godina iskazivala je talenat za kreiranje obuće, a svoje umjeće odlučila je pretočiti u biznis. Ova 28-godišnja ekonomistica prva je u Bosni i Hercegovini pokrenula ručnu izradu modne obuće, a njene kreacije pod pečatom ZiZZa pronalaze put širom svijeta.
Malo je onih koji svoj zanat vole kao goraždanski obućar Zahid Vučinić. Ovom je poslu i svojim mušterijama posvetio život. Nekoliko mjeseci nakon što je srušena trošna zgrada, a s njom i Zahidova obućarska radnja, mušterije ga i dalje traže preko puta osnovne škole "Husein efendija Đozo" u kojoj je proveo pune 23 godine.
Umjesto da bude instalater centralnog grijanja, za što se školovao, Selim Abdulahović iz Banje Luke, koji već godinama živi i radi u Bugojnu, nastavio je tradiciju obućarskog zanata u svojoj porodici.
Obućarska radnja Hasanagić sa svojih 109 godina postojanja i rada jedna je od najstarijih zanatskih radnji na području Tuzle, ali i cijelog Tuzlanskog kantona.
Dejan Stanetić, banjalučki obućar, koji se ovim zanatom bavi već pet godina, misli da ne postoji obućar mlađi od njega koji radi samostalno u Republici Srpskoj, a koliko mu je poznato ni u Bosni i Hecegovini.
"Kada pravim cipele ja se igram, jer to me odmara i pruža mi zadovoljstvo. Svaka linija koju nacrtam na kraju će biti takva na dizajnu završene cipele", počinje svoju priču zenički obućar Salih Pašanbegović, koji je svoj život posvetio popravci i pravljenju obuće.