Posljedice odrastanja sa strogim roditeljima: Ugađanje drugima i potiskivanje svojih osjećaja
Ako ste se tokom djetinjstva osjećali kao da neprestano hodate "po jajima", onda je to utjecalo i na osobu kakva ste danas.
Ako ste se tokom djetinjstva osjećali kao da neprestano hodate "po jajima", onda je to utjecalo i na osobu kakva ste danas.
Djeca oponašaju odrasle. Da biste se pozabavili osjećajima svog djeteta, prvo morate regulirati vlastite.
U.S. News & World Report, američka medijska kompanija, koja se bavi analitikom i prikupljanjem podataka koji se tiču javnog mnijenja, objavila je izvještaj na temu najgorih i najboljih zemalja svijeta za odgajanje djece.
Davanje prednosti jednom djetetu nad drugim je sporna tema. Iako većina roditelja brzo izjavljuje da ne favorizira neko od svoje djece, ona se ipak osjećaju drugačije što može biti zaista veliki problem.
Pri odrastanju, dijete saznaje dosta informacija iz okoline te konstatno uči nove stvari. Često se kaže da mozak djeteta funkcioniše kao spužva. Upravo zbog toga treba rano početi s učenjem nekih stvari koje bi djetetu mogle biti korisne u kasnijem životu.
Jedan od najočiglednijih poslova vezanih za roditeljstvo je njegovanje, ali postavlja se pitanje da li roditelji na adekvatan način odgajaju vlastitu djecu. Herald Tribune donosi nekoliko savjeta kako u različitim fazama djetinjstva pristupiti odgajanju i koje životne poruke prenijeti djeci.
Stručnjaci s univerziteta u Toledu su utvrdili da igračke mogu kočiti razvoj djeteta te da se djeca s manje igračaka više igraju, kreativnija su i lakše se fokusiraju na zadatke i igru.
Mnogi tibetanske vještine smatraju korisnima u odgajanju kompletne i samostalne osobe, te smatraju da se dosta može naučiti od ovog mudrog naroda.
Uništavanje školske imovine, korištenje mobitela na nastavi, fizički obračuni i ružno ponašanje učestali su u školama širom Bosne i Hercegovine, ali nadležna ministarstva obrazovanja u našoj zemlji još nisu razmotrila opciju društveno-korisnog rada kao vaspitne mjere koja već godinama odlično funkcionira u razvijenim zemljama.
Kada je dvadesetogodišnji Khamzat Azimov ovog mjeseca počinio zločin u Parizu, za koji je odgovornost preuzela Islamska država (IDIL), detalji o njegovom odgoju privukli su pažnju psihoanalitičarke i ekspertice za borbu protiv terorizma Nanci Hartevelt Kobrin.