Odbačene maske i rukavice ugrožavaju morski svijet, mogu usmrtiti kitove
Dok se svijet bori s pandemijom koronavirusa, sve više zaštitne opreme završava u moru i prijeti bićima koja u njemu žive.
Dok se svijet bori s pandemijom koronavirusa, sve više zaštitne opreme završava u moru i prijeti bićima koja u njemu žive.
Kada se mnogi pitaju gdje i kako putovati u vrijeme pandemije, turistički radnici više nego ikada žele ponuditi turistima najbolje moguće opcije. Jedna od njih je podvodni turizam za kojeg mnogi vjeruju da predstavlja budućnost putovanja.
Naučnici su dosad uspjeli mapirati petinu svjetskog morskog dna, piše The Verge.
Rijeka Temza u Engleskoj oduvijek je bila odraz vremena. Gospođa Maiklem koja provodi dane na obali rijeke tražeći po blatu vrijedne historijske stvari kaže kako je ova godina ostavila trag.
Posjetitelji države Vanuatu mogu poslati razglednica i pisma na neobičan način, putem podvodne pošte do koje dolaze tako što zarone.
Iako ih čovječanstvo desetljećima tretira kao deponiju smeća, okeani pokazuju da su nevjerovatno otporni, tvrdi se u novom naučnom istraživanju.
Istraživanje u Portugalu pokazuje da su neandertalci koristili hranu iz mora u istoj mjeri kao i direktni preci savremenog čovjeka. Jeli su ribe, dagnje i tuljane.
Osam miliona tona plastike godišnje završi u okeanu, a naučnici sada znaju zašto je kornjače jedu.
Stručnjaci, uz uvjerljive dokaze, upozoravaju da se sprema novo masovno izumiranje. Ako se u obzir uzme izreka da su "oni koji ne poznaju historiju osuđeni na to da im se ona ponavlja", onda bi se, s posebnom pažnjom trebalo prisjetiti posljednjeg zabilježenog slučaja kada je život na Zemlji gotovo nestao.
Temperatura okeana dostigla je novi rekord u 2019. godini, što pokazuje ubrzano zagrijavanje naše planete, piše Guardian.