Objavljene fotografije britanskog naftnog tankera u plamenu nakon napada Huta
Slike koje je objavila indijska mornarica pokazuju posljedice raketnog napada Huti pobunjenika u petak na naftni tanker u Adenskom zaljevu.
Slike koje je objavila indijska mornarica pokazuju posljedice raketnog napada Huti pobunjenika u petak na naftni tanker u Adenskom zaljevu.
Zvanični portparol Huta Mohamed Abdulsalam, sastao se sa zamjenikom ministra vanjskih poslova i specijalnim izaslanikom ruskog predsjednika za Bliski istok i Afriku, Mihailom Bogdanovim, saopštile su obje strane.
Američka vojska izvela je još dva udara u Jemenu za koje kaže da su čin samoodbrane, navodeći da su se Huti pripremali za lansiranje projektila.
Američke i britanske snage su po drugi put izvele zajedničke zračne napade ciljajući raketne lokacije Huta u Jemenu.
Zapovjednici iranskog Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) i libanske grupe Hezbolah nalaze se na terenu u Jemenu i pomažu u usmjeravanju i nadgledanju napada Huta na brodove na Crvenom moru, rekli su Reutersu četiri regionalna i dva iranska izvora.
Jemenski islamistički pokret Huti razvio se u sjevernom Jemenu iz zejdiske zajednice formirane utjecajem šitskog ogranka islama u 8. stoljeću. Pokret je formiran 90-tih godina prošlog stoljeća. Sebe nazivaju Ansar Allah ("Podržavaoci Allaha").
Visoki zvaničnik pokreta Huti Mohamed al-Bukhaiti obećao je ruskim i kineskim brodovima siguran prolaz kroz Crveno more.
Vođa pokreta Ansarullah, jemenskih Huta, kazao je da Izrael nije uspio postići nijedan od svojih ciljeva u Pojasu Gaze, ali nastavlja s masovnim ubistvima palestinskog naroda.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da će se napadi na Hute nastaviti iako je priznao da skupina nije prestala s napadima na Crvenom moru.
Sjedinjene Američke Države pokrenule su u četvrtak nove napade na Hute u Jemenu, objavila je Bijela kuća. Fokus je bio na protubrodskim projektilima.