Ron Haviv ponovo u Sarajevu: Fotografije kao svjedočanstvo ratnih strahota u BiH
U sarajevskoj Vijećnici večeras je otvorenjem izložbe Rona Haviva pod nazivom "Shadow of Memory" započeo program Modul Memorije 2018.
U sarajevskoj Vijećnici večeras je otvorenjem izložbe Rona Haviva pod nazivom "Shadow of Memory" započeo program Modul Memorije 2018.
U prostorijama Festivala MESS danas je objavljen program dvadeset i trećeg izdanja kulturološkog programa Modula Memorije i otvaranja izložbe "Shadow of Memory".
U okviru programa "Suočavanje s prošlošću" 23. Sarajevo Film Festivala danas je u atrijumu hotela Evropa upriličena diskusija kojom nas je rediteljski dvojac, svjetski poznati fotograf Ron Haviv i profesorica fotonovinarstva Lauren Walsh, uveo u svoj film "Biografija slike" koji je u pripremi.
Ratni fotoreporter Ron Haviv rado se vraća u Bosnu i Hercegovinu. Ovdašnje vrućine su mu već dobrano poznate. Prvi put je u Bijeljinu stigao krajem marta 1992. godine i započeo dokumentovanje ratnih zločina sa svojim fotoaparatom. Tvrdi da nije bio optimističan kad je prvi put dolazio, a da je danas razočaran u jednom potpuno drugom smislu – što 25 godina nakon rata BiH još uvijek nije napredovala!
Američki fotoreporter Ron Haviv obratio se danas putem videolinka okupljenima ispred Atik džamije u Janji koji danas obilježavaju 25 godina od okupacije Janje i Bijeljine.
Ratni fotograf Ron Haviv započeo je svoju karijeru kao fotoreporter 1989. godine u Panami. U toj zemlji i u ratu razorenoj Bosni i Hercegovini napravio je dvije fotografije koje su obilježile njegovu karijeru. Haviv sada snima dokumentarac o tome, a u izjavi za BBC kaže kako neće umrijeti za fotografiju.
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić primio je danas, u sjedištu Federalne vlade u Sarajevu, ekipu koja snima dokumentarni film “Biografija slike”, na čelu sa svjetski poznatim američkim ratnim fotoreporterom Ronom Havivom.
Bosanskohercegovački filmski festival (BHFF) koji se održava u New Yorku predstavio je žiri za 14. godišnje izdanje. U žiriju su fotoreporter Ron Haviv, književnica Zlata Filipović i kostimografkinja Amela Bakšić.
Na prvi dan Ramazanskog bajrama, 4. aprila 1992. godine, u vrijeme dok agresija na Bosnu i Hercegovinu još uvijek nije bila zvanično počela, u Bijeljinu je ušla srbijanska paravojna jedinica "Arkanovi tigrovi", koji su ubili 48 civila različitih nacionalnosti, od kojih su nečija tijela danima ležala na ulicama.
Bolni krik ljudi s užasom u očima kao nevjerica na krvava dešavanja koja su presjekla njihove dojučerašnje živote centralna su odlika fotografija jednog od najpoznatijih američkih fotoreportera Rona Haviva, koje su na izložbi pod nazivom "Krv i med: dnevnik balkanskog rata" prikazane večeras u Memorijalnoj galeriji 11/07/95 u Sarajevu.