Pet suptilnih znakova koji otkrivaju da ne spavate dovoljno
Određeni simptomi i promjene u vašem organizmu mogu sugerirati da vam je zapravo potrebno sna, a neki od ovih znakova uključuju promjene apetita, razdražljivost te promjene na koži.
Određeni simptomi i promjene u vašem organizmu mogu sugerirati da vam je zapravo potrebno sna, a neki od ovih znakova uključuju promjene apetita, razdražljivost te promjene na koži.
Kvalitetan san je jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje. Ukoliko spavate manje od šest sati noći, susrest ćete se s nekoliko zdravstvenih problema.
Ako u krevetu nosite iste čarape koje ste nosili tokom dana, sudeći prema rezultatima istraživanja to je jednako "spavanju u toaletu" te se ta praksa nikako ne preporučuje.
Snovi koji se ponavljaju nisu tipične noćne more, najčešće imaju tendenciju da budu negativni, a da bi ih prebrodili potrebno je malo truda. Mogu se pojaviti iz različitih razloga, počev od prekomjernog unosa kofeina, do nekih dugotrajnih problema koji su vam u mislima.
Utonuti u dubok san i probuditi se svjež i spreman za dan je zaista predivan osjećaj. Međutim, postizanje toga može biti veliki izazov.
Grupa stručnjaka okrila je da postoji "čudesno" voće koje bi vam moglo pomoći da brzo zaspite i koje istovremeno obećava i bolji kvalitet sna, a radi se o kiviju.
San je neophodan za sve tjelesne funkcije, a nedostatak sna može povećati rizik od brojnih zdravstvenih stanja kao što su bolesti srca, pretilost i dijabetes te depresija. No, koliko čovjek zaista može ostati budan?
Gotovo polovina građana budi se s bolovima u leđima, a petina ih teško ustaje, pokazalo je najnovije istraživanje koje je u BiH za kompaniju JYSK provela istraživačka agencija Hendal.
Kratko popodnevno spavanje može poboljšati pamćenje, raspoloženje i budnost na najmanje četiri sata, pokazalo je novo istraživanje.
Živimo u "brzom vremenu" te nam svima nedostaje sna, a premalo sati sna povezano je s povećanim rizikom od periferne arterijske bolesti (PAD).