Znate li koji je položaj najzdraviji za spavanje
Ukoliko se često okrećete u snu, vrlo je moguće da vam ne odgovara položaj tijela u kojem spavate.
Ukoliko se često okrećete u snu, vrlo je moguće da vam ne odgovara položaj tijela u kojem spavate.
Sigurno vam se desilo da ste se probudili u noći te da niste mogli zaspati. Evo šta ne trebate raditi kako bi brže zaspali.
San je neophodan za ljudski organizam, a ljekari često ističu da je čovjeku svakodnevno potrebno oko osam sati sna. Međutim, ako vam treba mnogo vremena da zaspite, to bi moglo smanjiti vaše vrijeme spavanja i utjecati na vaše zdravlje.
Ako redovno imate problema sa snom, možda znate nekoliko stvari koje je najbolje ne jesti prije spavanja.
Kvalitetan san je neophodan za naše mentalno, ali i fizičko zdravlje. Stoga se ne bi trebali čuditi ako vas ljekari upozoravaju da se trudite imati redovit san, koji bi u prosjeku trebao trajati između sedam i osam sati.
Trzaj koji se javlja neposredno prije nego što zaspemo se u stručnoj literaturi naziva hipnotički trzaj, a radi se o reakciji tijela na ulazak u san. Ono se trzne i razbudi nas prije nego što čvrsto zaspimo.
Nekvalitetan san ne uzrokuje samo pospanost tokom dana, već može ostaviti ozbiljne posljedice na zdravlje.
Bez obzira na to jeste li samo umorni ili je to vaša navika, ponekad jednostavno zaspite s upaljenim svjetlom. Možda ćete se kasnije probuditi i isključiti ga ili samo nastaviti spavati, ali to u svakom slučaju trebali biste izbjegavati svjetlo tokom spavanja.
Ako ste ikada imali problema sa spavanjem, vjerovatno su vam znali reći da da isključite uređaje prije spavanja, istuširate se toplom vodom ili uradite lagano istezanja prije odlaska u krevet. No, to nisu jedini načini koji će vam pomoći da brže utonete u san.
Borba protiv prehlade može iscrpiti energiju, a istovremeno može biti teško zaspati kada stalno kašljete, kišete ili se borite s temperaturom. Ipak postoje određeni trikovi kojima se možete poslužiti kako bi brže zaspali i kvalitetnije spavali.