Traže se reforme
67

BiH na dnevnom redu sjednice šefova diplomatije EU, Velika Britanija pokreće novu incijativu

Piše: A. D.
Foto: AFP
Foto: AFP
Bosna i Hercegovina u ponedjeljak će se naći na dnevnom redu sjednice ministara vanjskih poslova članica Evropske unije okupljenih u Vijeće za vanjske poslove EU.

Kako stoji u zvaničnoj najavi Parlamenta Velike Britanije, "ministri će diskutirati o situaciji u BiH nakon izbora održanih 7. oktobra. Velika Britanija će sa partnerim raditi na balansirani i konstruktivni pristup prema BiH fokusirajući se na urgentno potrebno formiranje vlasti i rad na socio-ekonomskih reformi, ali i drugih reformi koji će biti u korist građana BiH".

Također, razgovarat će se i o misiji EUFOR-a "Althea" odnosno o zaključcima koji su usvojeni na sastanku 15. oktobra 2018.

Podsjeća se da je BiH podnijela zahtjev za članstvo u EU u februaru 2016., a da je mišljenje Evropske komisije o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo u EU je trenutno u fazi pripreme.

Treba podsjetiti da je hrvatski premijer Andrej Plenković nedavno najavio da će se na sjednici Vijeće Evropske unije za vanjske poslove u ponedjeljak detaljno analizirati opći izbori održani u BiH u oktobru kako bi se pokušao riješiti problem "marginalizacije" bosanskohercegovačkih Hrvata i njihovog stavljanja u "podređeni položaj".

Plenković je izrazio zadovoljstvo načinom na koji su primljena njegova stajališta o BiH i položaju hrvatskog naroda, koja je iznio na summitu EU-a u Bruxellesu u oktobru, nakon održanih općih izbora u BiH.

Podnoseći izvještaj u Saboru hrvatski je premijer kazao kako su Bošnjaci preglasali malobrojnije Hrvate i izabrali hrvatskog člana u tročlano Predsjedništvo čime se, kako je istaknuo, hrvatski narod u BiH marginalizira i stavlja u podređeni položaj.

"Ono što smo uspjeli i što je ključni nastavak te rasprave da će se na razini Vijeća za vanjske poslove, na kojem će u ponedjeljak u ime RH govoriti potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i evropskih poslova Marija Pejčinović Burić, vrlo detaljno pristupiti analizi općih izbora u BiH, razmotriti što i kako članice EU-a i Unija kao takva mogu učiniti u dijalogu s institucijama BiH i političkim strankama da se taj problem, koji je objektivno vrlo neugodnog karaktera za jednakopravnost Hrvata u BiH, nastoji riješiti", kazao je Plenković.

Zanimljivo je da će se situacijom nakon izbora u BiH baviti i Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta i to na sjednici 22. novembra.