"Iako su zločini za koje je osuđen veoma teški, činjenica da je odslužio preko dvije trećine kazne, da se djelimično rehabilitirao, te da je sarađivao s uredom tužioca su faktori koji idu u prilog njegovom puštanju na slobodu. S ovom odlukom slažu se članovi Vijeća koje mu je sudilo, te ostale sudije Mehanizma”, navodi se u odluci predsjednika Mehanizma Theodora Merona.
Zelenović, nekadašnji pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), 2007. godine je priznao krivicu za učešće u silovanjima i mučenjima žena i djevojaka u Buk Bijeloj, sportskoj sali "Partizan" i Karamanovoj kući u blizini Foče.
On je prebačen na izdržavanje kazne u Belgiju, a u kaznu mu je uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od avgusta 2005. godine.
U odluci o prijevremenom puštanju na slobodu, Meron navodi da su belgijske vlasti dostavile izvještaj o Zelenovićevom ponašanju u zatvoru u kojem stoji da je on "miran zatvorenik koji poštuje pravila, stražare i druge osobe".
"Izvještaj navodi da je Zelenovićev odnos prema zločinu složen. On tvrdi da se kaje zbog zločina svojih podređenih i time preuzima djelimično odgovornost, ali u odnosu na zločine koji njega lično impliciraju, Zelenović samo priznaje da je imao ‘razne seksualne odnose’, ali žali što se ne može sjetiti detalja”, stoji u Meronovoj odluci.
Izvještaj također navodi da se on nada povratku u Foču, gdje žive njegova žena i porodica.
Mehanizam za međunarodne tribunale je uspostavili Vijeće sigurnosti UN kako bi provodio neke od ključnih funkcija međunarodnih krivičnih sudova za Jugoslaviju i Ruandu pošto se završi njihov mandat.
Pred Mehanizmom će se rješavati preostali slučajevi u kojima su uložene žalbe, kao i odluke o prijevremenom puštanju na slobodu i ostalim zahtjevima optuženih.