Cvijanović o novom Ustavu RS-a: Dejton je u vrsti mučilišta, a Rusi su zaštitnici historije
"Došlo je vrijeme da se otvori ta priča iz mnogo praktičnijih razloga. Postojala je incijativa, definisani amandamni, ali je Klub Bošnjaka to zaustavio. Postoji i sada inicijativa da se Ustav prilagodi. Ovdje problem treba posmatrati na drugačiji način, jer su postojale intervencije OHR-a. Ustav je mijenjan kroz nametnute amandmane, zasnovane na jednoj odluci Ustavnog suda BiH", istakla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da Vijeće naroda u Republici Srpskoj nije nikad uvedeno da bude drugi dom, nego kao institucija koja treba da štiti vitalni interes svih naroda i ostalih.
"Međutim, to je izgubilo smisao, događa se pokretanje incijativa za sve i svašta i to postaje degutantno. To je namjerno napravljeno kao potencijalni problem", izjavila je Cvijanović za Glas Srpske.
Na pitanje da li je realno da 25 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma bude iskorišteno kao povod za nove razgovore u uređenju BiH, Cvijanović je rekla da danas nema incijativa za takve priče, ali sigurna je da će domaće kuhinje kreirati razne dokumente, rezolucije, deklaracije tim povodom.
"Zadnjih 20 godina Dejton je bio na nekoj vrsti mučilišta, mijenjan je, modifikovan, OHR je donosio odluke. Druga stvar, to je bilo neko dostignuće i sigurno se tako posmatra, ne samo u američkoj administraciji, ali s druge strane, u globalnim odnosima jedan događaj zamjenjuje drugi i takve stvari postaju samo historijska činjenica", navela je Cvijanovićeva.
Govoreći o izjavi ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova da Rusija neće dozvoliti reviziju historije na Balkanu, Cvijanović je naglasila da su "Rusi, logično, zaštitnici historije i naravno da razumije ljutnju zbog nekih drugih interpretacija, posebno kad se umanjuje uloga te zemlje i svega onoga što su uradili".
"Mi očekujemo da Rusija pomogne da se bilo kakve druge historijske nepravde ne dešavaju jer takvih nepravdi ima", rekla je Cvijanović.