Direktor Šumarije ZDK Adnan Turić: Prošla uprava je dovela u pitanje egzistenciju 800 radnika
Pozitivan poslovan rezultat Javnog preduzeća ŠPD Zeničko-dobojskog kantona ogledao se kroz realizaciju prihoda većih od rashoda pa likvidnost istog nikada nije bila upitna. Ovo preduzeće bilo je jedno od najpoželjnijih za zapošljavanje zahvaljujući planovima i realizacijom ciljeva poslovanja.
Međutim, kako nam je kazao Adnan Turić, koji je došao na ovu poziciju u januaru, ustanovljeno je da je prethodna uprava za samo osam mjeseci napravila velike poslovne gubitke i dovela u pitanje opstanak preduzeća i egzistenciju 800 radnika.
"Formiranjem nove skupštinske većine u Zeničko-dobojskom kantonu te imenovanjem nove Uprave preduzeća u proljeće 2023. godine, desio se nezapamćen pad poslovnih aktivnosti i totalni preokret u cjelokupnom poslovanju, a to se odrazilo na katastrofalan poslovno-finansijski rezultat. Pomenuta Uprava je, u proljeće 2023. godine, na računu preduzeća imala na raspolaganju sredstva u iznosu dvije bruto plate, odnosno, oko 3,6 miliona KM. Urađena je sveobuhvatna analiza i ustanovljena su dugovanja od oko 3 miliona KM", kazao je Turić.
Nedomaćinski odnos prema preduzeću, doveo je i do povećanja obaveza preduzeća prema dobavljačima i kooperantima s milion KM na oko 3 miliona KM i neplaćanja naknade za šume više od pola godine.
Osim toga, kako nam je kazao Turić, posljednju platu, bivša Uprava preduzeća je isplatila iz avansa kupaca, bez plaćanja poreza i doprinosa na istu.
"Mi smo imenovani u januaru i zatekli smo katastrofalno stanje, a odmah nakon imenovanja, uslijedile su blokade isporuke goriva s obzirom na zatečeni dug prema dobavljaču goriva veći od 300.000 KM kao i blokade isporuke drugih repromaterijala potrebnih za normalno funkcionisanje preduzeća", ističe Turić.
Pojasnio je i da su uložena prevelika sredstva za usluge rada građevinske mehanizacije kooperanata, da preduzeće ima i nekoliko opomena pred tužbe od dobavljača i kooperanata zbog dugovanja koja iznose oko tri miliona KM samo po osnovu dobavljača i kooperanata dok preduzeće ima oko pet miliona KM duga po raznim osnovama. Istakao je i da je zaposleno 120 radnika, veliki dio njih neproizvodnih, što je otežalo administrativni aparat.
"Tešku finansijsku situaciju u preduzeću, dodatno će otežati i povećanje plaća za 13 posto u tekućoj godini, po važećem Kolektivnom ugovoru, a zbog navedenog, bit će upitna i njena redovna isplata. Sumirajući sveukupno stanje koje je bivša Uprava preduzeća ostavila, može se, s pravom reći da je dovedena u pitanje egzistencija više od 800 radnika ali i kontinuitet u poslovanju preduzeća", ističe naš sagovornik.
Na kraju je istakao da kao operativac zna šta su problemi proizvodnih radnika koji su okosnica preduzeća.
"Kao uprava ćemo poseban akcenat staviti na kooperante koji rade na sječi i izvozu šumskih drvnih sortimenata jer njihov angažman prati proizvodne procese u preduzeću, ali i kupce te sve njihove eventualne sugestije i primjedbe ćemo uzeti kao korektivni faktor kako bismo analizirali rezultate rada", zaključio je Turić.
Kako je naglašeno, fokus nove uprave bit će na poštivanju prava radnika i stvaranju uslova za njihovo unapređenje kao i saradnja s lokalnim zajednicama s obzirom na to da je šuma javno dobro i prirodni resurs od općeg interesa.