Eichhorst objasnila zašto je za BiH smanjena lista prioriteta do marta i otkrila koji su najbitniji
"Ovo je kratka ali vrlo produktivna posjeta. Jučer smo se sastali s članovima Predsjedništva. Zajednički smo razmatrali naredne korake koji trebaju da se poduzmu u ovom značajnom zamahu i prilici koja se ukazala. Prilika zahtjeva da se mobilišu sve snage. Ne samo sada, tako bi trebalo biti stano, kao što je to i u Briselu. Ova energija je nešto što primjećujem i u okviru rada Ministarstva vanjskih poslova", kazala je.
Na novinarsko pitanje koji su to prioriteti koje BiH treba uraditi do marta odgovorila je:
"Sjednica Evropskog vijeća u martu je vrlo važna za Bosnu i Hercegovinu. Predsjednica Evropske komisije je bila tu sa dva premijera zemalja članica. Glavna poruka njene posjete je bila da od domaćih vlasti dobije informacije o onome što je urađeno i šta se još može uraditi kako bi ona izvijestila šefove vlada država članica. Manje - više jasno je šta treba da se uradi i koje su zadaće. Kakav će biti ishod, ja ne mogu reći. Da direktnije odgovorim na vaše pitanje, reći ću da je vrlo važno početi pregovore sa Frontexom, usvojiti zakone o pranju novca, sukobu interesa i sudovima. S pravom sam pomenula i predstojeće izbore. Potrebno je obaviti sve pripreme kako bismo imali adekvatan politički proces. Svi znaju šta se treba uraditi po tom pitanju. Lista zadaća jeste duža, ali posebno smo težište stavili na ova pitanja", kazala je.
O sigurnosnoj situaciji u BiH kaže da je zemlja u dobroj poziciji prisustvom EUFOR-a kroz operaciju Althea.
"Čestitam svima u okviru tih snaga na sjajnom poslu koji obavljaju. Zahvaljujući tome, oni imaju mogućnost za izradu dobrih sigurnosnih procjena. Mi se kao EU oslanjamo na procjenu EUFOR-a. Ja ne pokušavam minimizirati bilo kakvu prijetnju koja dolazi. Ali, takve prijetnje su glasnije u medijskom prostoru od onih koji rade svoj posao i ispunjavaju svoje zadatke. Dakle, za sada je u BiH bezbjedno i sigurno okruženje, nadam se da će tako i ostati", pojasnila je.
Objasnila je i zašto je Evropska unija odlučila skratiti listu prioriteta koje BiH treba uraditi do marta.
"Moram reći da 14 ključnih prioriteta ostaje trajna kategorija koja će se morati provesti. U ovom datom trenutku sužena je lista na nekih osam. Mi generalno govorimo o periodu od pet sedmica. Budimo realni, šta može biti učinjeno u ovom kratkom periodu? Zato smo malo skratili listu. Budimo realni i radimo zajedno da ostvarimo ove rezultate", kazala je.
Dodala je da svi svjedočimo ruskoj agresiji na Ukrajini i da je u takvoj situaciji "potrebno da imamo saveznike".
"BiH smatramo saveznikom koji je 100 posto usklađen s našom vanjskom politikom", zaključila je.