Osmi sastanak
35

Eksperti OHR-a raspravljali o imovini koju je BiH naslijedila od SFRJ

N. V.
Stručnjaci za državnu imovinu koje je angažovao OHR održali su osmi konsultativni sastanak na kojem su diskutovali o pitanjima koja se odnose na imovinu bivše SFRJ i SRBiH.

U okviru serije sastanaka na ovu temu, danas je u Ambasadi Velike Britanije u Sarajevu održan osmi sastanak stručne konsultativne grupe.

Radna grupa je raspravljala o različitim modalitetima vlasništva, upravljanja i korištenja različitih vrsta imovine bivše SFRJ i SR BiH, kao i nekih drugih kategorija državne imovine.

Radna grupa, koju je formirao OHR uz podršku Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira, ima za cilj izradu stručnih mišljenja i informacija kako bi se olakšao rad Parlamentarne skupštine BiH u rješavanju pitanja državne imovine. Odnosno, oni će dati preporuku za rješavanje ovog pitanja na osnovu koje parlamentarci mogu raditi na formiranju zakona o imovini.

"Prihvatljivo i održivo rješenje pitanja raspodjele imovine između državnog i drugih nivoa vlasti prvi je cilj programa 5+2. To je dugogodišnja obaveza bh. vlasti", navedeno je iz OHR-a.

Na prethodnim sastancima eksperata OHR-a raspravljalo se o šumskim i poljoprivrednim dobrima, vodnim resursima te putevima, željeznicama i lukama.

"Nepobitna je činjenica da je sukcesor imovine bivše SFRJ država Bosna i Hercegovina, a ne entiteti. To su neoborivi argumenti koje nikakvi pritisci političara ne mogu izbrisati", rekao je član Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda Denis Bećirović.

Iz Američke ambasade su ranije pak kazali da ne znači da svaki dio imovine koji je pripadao SFRJ treba trajno kontrolirati BiH. Konstatovali su da je od vitalne važnosti da se među različitim nivoima vlasti reguliše upravljanje, a u nekim slučajevima i vlasništvo nad tom imovinom.

RS je već ranije prodavala ovu imovinu iako nema pravo vlasništva nad njom pa su tako 2005. godine zaradili 4,9 miliona KM prodajom poslovnih prostora i lokacija koje su vojna imovina bivše JNA.