Evropski zvaničnik
52

Franz: Ova kriza nije etnička nego sigurnosna koju su proizveli lideri u BiH

D. Be.
Predsjedavajući Delegacije Evropskog parlamenta za saradnju s BiH i Kosovom Romeo Franz održao je press konferenciju nakon dvodnevne radne posjete našoj zemlji.

"Posljednja tri dana europarlamentarac Thomas Waitz, član delegacije i dopredsjedavajući Evropske stranke zelenih i ja smo proveli u BIH, a naša posjeta se desila u ključnom periodu za BiH kada se razgovara o važnim državnim reformama i secesionističkim prijetnjama RS-a što dovodi u pitanje mir u zemlji, regiji i Evropi", kazao je.

Franz je kazao da su razgovarali sa bh. parlamentarcima, izabranim predstavnicima vlasti i predstavnicima civilnog društva kako bi pokazali podršku multietničkoj i inkluzivnoj BiH čija je budućnost u EU, kao i sa članovima Predsjedništva BiH.

"Imali smo otvorene i konstruktivne diskusije o aktuelnim temama u BiH koje nastoje potkopati Dejtonski mirovni sporazum i izbore 2022. godine", dodao je.

Franz je zatim pročitao zaključke:

  • Podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet BiH, a etničke podjele se moraju prevazići kako bi se BiH približila EU

  • Razgovori o reformi Ustava i načinu funkcionisanaj državnog sistema se moraju odvijati unutar relevantnih institucija s demokratski izabranim predstavnicima i predstavnicima civilnog društva i građana

  • Mora se učiniti sve da se osigraju slobodni i fer izbori u oktobru 2022. godine i da se zaštiti integritet izbora. To je odgovornost institucija BiH. Odbijamo i osuđujemo prijetnje da se izbori bojkotuju ili blokiraju. OHR i međunarodna zajednica moraju biti spremni da osiguraju osnovna demokratska prava za građane BiH.

  • BiH se deklarisala da želi biti članica EU, a to je cilj koji dijeli i većina građana i građanki BiH. Sve reforme moraju voditi ka tome da se usklađuje sa standardima EU i da se prevazilaze etničke podjele. To ne mogu biti ustupci samoproklamovanim etnonacionalističkim vođama.

  • Zemlja se suočava sa sigurnosnom krizom. Imamo traumatizirano stanovništvo koje se suočava sa retraumatizacijom zbog prijetnji Milorada Dodika i zločina kao što je poricanje genocida. Strahovi stanovništva se moraju shvatiti ozbiljno i reagirati se mora na pravi način. Politika smirivanja kada govorimo o etnonacionalnim liderima je bila neuspješna i mora se zaustaviti. Međunarodna zajednica mora jasno imenovati odgovorne za krizu, a hitno su potrebne sankcije protiv svih koji su prijetnja miru i stabilnosti i koji podrivaju Dejtonski mirovni sporazum, kao i za osobe i kompanije koje su povezane s tim osobama.

  1. Ovo nije etnička kriza nego sigurnosna kriza koju su proizvele samoproklamovani etnonacionalni lideri u BiH. Oni odvlače pažnju sa stvarnih problema i prioriteta građana.